Adi diferansiyel denklemlerde ateşleme metodu
Shooting method in ordinary differential equation
- Tez No: 548901
- Danışmanlar: PROF. DR. GABİL AMİRALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma, ikinci mertebeden adi diferansiyel denklemler için sınır değer problemlerinin (lineer ve lineer olmayan) çözümü için uygulanan ateşleme metodudur. Lineer problemlerde bu yöntem iki başlangıç-değer problemine indirgenmektedir. Lineer olmayan problemlerde ise oluşan başlangıç değer probleminin yanı sıra tek adımlı fark yöntemleri ve iterasyon yöntemleri kullanılmaktadır. Ayrıca ele alınan yöntemler sayısal örneklerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This is a shooting method applied to the solution of boundary value problems (linear and nonlinear) for second order ordinary differential equations. In linear problems, this method is reduced to two initial-value problems. In nonlinear problems, additionally to the initial value problem, one-step difference methods and iterative methods are used. The methods are supported by numerical examples.