Öğrenci hemşirelerin eleştirel düşünme eğilimleri ve otonomi düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of relationship between the student nurses'critical thinking dispositions and their autonomy levels
- Tez No: 548904
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEFİKA DİLEK GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma hemşirelerin eleştirel düşünme eğilimleri ve otonomi düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulu (SYO) Hemşirelik Bölümü Öğrencileri [N=456] oluşturmuştur ve örneklem seçimi yapılmayıp araştırmaya alınma kriterlerine uygun 288 öğrenci araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Çalışmanın verileri SPSS 24 programına yüklenerek, verilerin normal dağılıma uygunluğu histogram, q-q grafikleri ve Shapiro-Wilk testi ile değerlendirilmiştir. Nitel değişkenler arası ilişki Pearson ki-kare analizi, gruplar arası karşılaştırmalarda nicel değişkenler için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve bağımsız iki grup t testi kullanılmıştır. Sosyotropi-Otonomi ve Kaliforniya Eleştirel Düşünme Eğilimleri Ölçekleri arası ilişki Pearson korelasyon testi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive manner in order to determine the student nurses' critical thinking dispositions and autonomy levels. Nevşehir Hacı Bektaş Veli University School of Health (SYO) nursing department students [N=456] formed the universe of the research and 288 students who did not choose the sample were the sample of the research in accordance with the criteria of inclusion. The data of the study was uploaded to SPSS 24 program and the relevance of data to the normal distribution was evaluated by the histogram, q-q graphics, and Shapiro-Wilk test. The correlation between qualitative variables was evaluated by the Pearson chi-square analysis, in comparisons between groups, one-way analysis of variance (ANOVA) and independent two-group t-test were used for quantitative variables. The relationship between the Sociotropy-autonomy and California Critical Thinking Disposition scales was analyzed by the Pearson correlation test.