Öğrenci hemşirelerin algıladıkları stresin eleştirel düşünme eğilimlerine etkisi
The effect of perceived stress in nursing students on their critical thinking disposition
  1. Tez No: 645754
  2. Yazar: AYŞE GÜL KÖKSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA ESKİMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Hemşirelik öğrencilerinin algıladıkları stresin eleştirel düşünme eğilimlerine etkisini incelemek amacıyla yapılan araştırma tanımlayıcı ve kesitseldir. Araştırmanın evrenini, Ocak- Mayıs 2019 tarihleri arasında öğrenim gören Çukurova Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi son sınıf hemşirelik öğrencileri (N=282) oluşturmuştur. Evrenin tamamı araştırmaya dahil edilmiş ancak araştırmaya katılmayı kabul eden 255 öğrenci ile araştırma tamamlanmıştır. Verilerin toplanmasında; araştırmacı tarafından hazırlanan Bilgi Formu, Hemşirelik Öğrencileri İçin Algılanan Stres Ölçeği (HÖASÖ) ve Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği (EDEÖ) olmak üzere üç ayrı form kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, standart sapmalar, yüzdeler, ortalama, Independent Sample-t Testi, Anova Testi, Tukey Testi, Mann-Whitney U Testi, Kruskall Wallis H Testi kullanılmıştır. Araştırmada, hemşirelik öğrencilerinin HÖASÖ'den almış oldukları toplam stres puanı 63.27±22.26 olup, orta düzeyde stres yaşadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Effect of Perceived Stress in Nursing Students on Their Critical Thinking Disposition The present paper is designed as a descriptive and cross sectional research for examining the effect of perceived stress in nursing students on their disposition toward critical thinking. The population (n=282) of the research includes final year students that studied in the January-May 2019 period at Faculty of Health Sciences of Cukurova University. All participants have been incorporated into the research, however, the research has been finalized with 255 students that already confirmed participation. A researcher-prepared information form, the Perceived Stress Scale (PSS) and the California Critical Thinking Disposition Scale Inventory (CCTDI) have been used for data collection. Standard deviations, percentages, means, independent sample t test, ANOVA test, Tukey's range test, Mann-Whitney U test and Kruskall Wallis h test have been used for data analysis. The average of the participants' scores in PSS is 63.27±22.26 for nursing students, which shows they suffer from moderate stress.