Kadın doğum kliniklerinde çalışan hemşire ve ebelerin doğum koçluğuna yönelik bilgi ve görüşleri
Opinions of nurses and midwives working in gynecology clinics about birth coaching
  1. Tez No: 548911
  2. Yazar: EBRU SAĞIROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. KERİME DERYA BEYDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, kadın doğum kliniklerinde çalışan hemşire ve ebelerin doğum koçluğu hakkındaki bilgi ve görüşlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı nitelikteki çalışmanın örneklemini, İstanbul ilindeki iki Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinin kadın doğum kliniklerinde Ekim 2017-Ocak 2018 tarihleri arasında çalışan toplam 142 hemşire ve ebe oluşturmuştur. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı-yüzdelik hesaplamaları ki-kare önemlilik testi ve lineer regresyon testi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan hemşire ve ebelerin %97,2'sinin“doğum koçu”kavramını duyduğu, %78,2'sinin doğum koçluğuna ilişkin eğitim aldığı ve %45,8'inin doğum koçluğu tecrübesi olduğu saptanmıştır. Hemşire ve ebelerin %65,5'i doğum koçluğunun gerekli olduğunu, %84,5'i doğum koçluğu için özel eğitime gereksinim olduğunu, %93'ü ebelerin doğum koçu olabileceğini ve %86,6'sı doğum koçlarının doğumhanede çalışabileceğini ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the knowledge and opinions of nurses and midwives who work in maternity clinics, about birth coaching. A total of 142 nurses and midwives who worked between October 2017 and January 2018 in maternity clinics of maternity and children training and research hospitals in Istanbul province formed the sample of the descriptive study. In the evaluation of the data, number-percentage calculations, chi-square significance test and linear regression test were used. It was determined that 97.2% of the nurses and midwives who participated in the study had heard the concept of“birth coach”, 78.2% were educated about birth coaching and 45.8% had experience of birth coaching. 65.5% of the nurses and midwives stated that birth coaching is a necessity, 84.5% stated that a special training necessary for birth coaching, 93% stated that midwives could be a birth coach, 86.6% stated that birth coaches can work in the delivery room.