Kadın doğum kliniklerinde çalışan hemşire ve ebelerin hatalı tıbbi uygulama yapma durumları ve hatalı tıbbi uygulama nedenlerinin önemine ilişkin görüşleri
Nurses and midwives faulty medical practices who is working in obsterics and gynecology clinics
- Tez No: 326224
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZETSağlık alanında her geçen gün büyüyen bir problem olarak karşımıza çıkan HTU'lar, hasta bakımında önemli görevler üstlenen hemşire ve ebeler açısından büyük bir önem taşımaktadır. Bu nedenle araştırmamız kadın doğum kliniklerinde çalışan hemşire ve ebelerin karşılaştıkları HTU'ların belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, Ankara il sınırları içinde yer alan toplam dokuz hastanenin kadın doğum kliniklerinde çalışan 365 hemşire ve ebe ile gerçekleştirilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen veri toplama formu kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak toplanmıştır. SPSS 15.0 paket programında; tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde), Ki-kare testleri ve çok değişkenli lojistik regresyon analizi ile değerlendirilmiştir.Çalışmamızda hemşire ve ebelerin %14.2'sinin HTU yaptığı, %65.4'ünün HTU sonrası bildirimde bulunduğu ve HTU sonrası hiçbir hastanın zarar görmediği belirlenmiştir. Hemşire ve ebelerin en sık yaptıkları HTU'lar; ilaç uygulama hatası (%54.5), iletişim hatası (%18.3) ve izlem hatası (%16.8) olarak belirlenmiştir. Hemşire ve ebelerin %47.4'ü HTU'ların kişisel nedenlerden ve %32.2'si kurumsal nedenlerden kaynaklandığını düşünmektedir. Hemşire ve ebeler HTU'lara neden olabilecek faktörlerin HTU'ya etkisine ilişkin görüşlerini; dikkatsizlik (%98.6), ihmal (%98.6), sağlık çalışanı sayısının yetersizliği (%96.5) ve aşırı iş yükü (%96.5) olarak önemli/çok önemli şeklinde ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIMCs to which we faced as a problem growing day by day in health care, have a great importance for the nurses and midwives working in the important duties in patient care. For this reason, our research has carried out as the definitive in order to identify the IMCs to which the nurses and midwives working in the obstetrics faced. The research was performed by 365 nurses and midwives working in the obstetrics of total nine hospitals located in the city border of Ankara. Data was collected by using the one to one interwiev method and using the data collection form which was developed by the researcher. The definitive statistics (number, percentage) were assessed by Q-square tests and multivaration logistic regreesion analysis in the SPSS 15.0 package programme.In our study it was determined that %14.2 of the nurses and midwives performed IMC, and %65.4 gave some information after IMC and none of the patients experienced harm after IMC. The IMCs which the nurses and midwives most often performed were identified as the drud administration mistake (%54.5), communication mistake (%18.3) and follow-up mistake (%16.8). %47.4 of the nurses and midwives consider that IMCs result from the individual cause, and %32.2 of them consider that these result from the organizational causes. Nurses and midwives expressed in an important/very important very important way as attentivenes (%98.6), negligence (%98.6), insufficiency in the staff number (%96.5) and extreme work load (%96.5).