Yetişkin bireylerde fiziksel aktivite düzeyi ile vücut kompozisyonu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of relationship between physical activity level and body composition in adults
- Tez No: 548913
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU DİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışmamızın amacı, yetişkin bireylerin fiziksel aktivite düzeyi ile vücut kompozisyonu arasındaki ilişkiyi değerlendirmekti. Çalışmamıza 30-65 yaş arası, sağlıklı ve fazla kilolu, 51 kadın ve 51 erkek olmak üzere 102 kişi dahil edildi. Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu ile bireylerin son yedi günlük fiziksel aktivite kayıtları toplanarak fiziksel aktivite düzeyleri subjektif olarak saptandı. Aynı form ile bireylerin oturma süreleri de kaydedildi. Bioelektriksel impedans analizi yönteminden yararlanılarak, Tanita BC-601 model cihaz ile katılımcıların vücut kompozisyonları belirlendi. Elde edilen bulgulara bakıldığında bireylerin fiziksel aktivite düzeylerinin düşük olduğu, cinsiyetler arası fiziksel aktivite düzeyi yönünden ise anlamlı bir fark olmadığı görüldü (p=0,901). Erkeklerin beden kütle indeksi (p=0,006) ve vücut kas kütlesi (p=0,000) değerlerinin kadınlardan anlamlı olarak daha yüksek olduğu bulundu. Kadınların ise, vücut yağ yüzdelerinin erkeklere göre daha yüksek olduğu belirlendi (p=0,000). Fiziksel aktivite düzeyi ile vücut kompozisyonu parametreleri arasında anlamlı ilişki saptanmazken, çok aktif grubunda yer alan (>3000 MET-dk/Hafta) bireyler ile vücut yağ yüzdesi arasında negatif yönlü anlamlı ilişki tespit edildi (r=-0,811; p=0,001). Bireylerin oturma süreleri incelendiğinde; erkeklerin oturma sürelerinin kadınlardan fazla olduğu bulundu (p=0,001). Tüm bu bulgular eşliğinde, cinsiyete göre vücut kompozisyonu değerlerinde farklılık gözlenmektedir. Cinsiyete göre bu farklılığı göz önünde bulundurarak fiziksel aktivite seviyesinin arttırılmasının vücut kompozisyonuna olumlu etkiler sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is, to evaluate the relationship between physical activity level and body composition in adults. A total of 102 healthy and overweight people, 51 female and 51 male, aged between 30-65 were included to our study. The physical activity levels were determined subjectively by collecting the last seven days of physical activity records of the individuals with the International Physical Activity Questionary Short Form. The sitting time of individuals was also recorded with the same form. The body compositions of the participants were determined with the bioelectrical impedance analysis method by using Tanita BC-601 model device. According to the findings; the physical activity levels of the individuals were low and there was no significant difference in the physical activity level between the genders (p = 0,901). It was found that body mass index (p = 0,006) and body muscle mass (p = 0,000) of men were significantly higher than females. It was determined that females had higher body fat percentage than males (p = 0,000). While there was no significant relationship between physical activity level and body composition values, a significant negative correlation was found between individuals who are in the very active group (> 3000 MET-dk / Week) and their body fat percentage (r = -0,811; p = 0,001). When the sitting times of the individuals were examined; sitting time of men was higher than females (p = 0,001). With all these findings, a difference can be seen in body composition values according to gender. Considering this difference according to gender, increasing the level of physical activity is thought to provide positive effects on body composition.