Cyfluthrin, dimethoate insektisitlerinin gammarus pulex (l., 1758) üzerine letal konsantrasyonlarının (lc50) belirlenmesi
Determination of letal concentrations (lc50) of cyflutrin and dimethoate insecticides on gammarus pulex (l., 1758)
- Tez No: 548925
- Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ AYDIN, DR. OSMAN SERDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 28
Özet
Bu çalışmada Tunceli Munzur Akarsuyundan elde edilen Gammarus pulex (L., 1758) bireyleri cyfluthrin ve dimethoate etken maddelerini içeren iki insektisitin farklı konsantrasyonlarına maruz bırakılarak, akut toksisite testlerinden LC50 değerleri belirlenmiştir. Çalışma boyunca su sıcaklığı, pH, çözünmüş oksijen gibi parametreleri sürekli kontrol edilerek değişmemesi sağlanmıştır. Yapılan bu çalışmada deneyler 1 litrelik cam akvaryumlarda 0,5 litre su konularak gerçekleştirilmiştir. Her bir konsantrasyon grubu için 10 adet G. pulex bireyi kullanılmıştır. LC50 değerinin belirlenmesi için 24 saatlik periyotlarla canlıların hareketlilik durumları gözlemlenerek kaydedilmiştir. Hareketliliğini kaybetmiş G. pulex'ler akvaryum içerisinden alınıp çalışma dışı bırakılmıştır. Çalışma 3 tekerrürlü yürütülmüş olup, dimethoate için LC50 değeri 170,51 ± 8,15 µg/l tespit edilirken, cyfluthrin için LC50 değeri 0,800 ± 0,12 ng/l olarak olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Gammarus pulex (L., 1758) individuals obtained from Tunceli Munzur River were exposed to different concentrations of two insecticides including cyfluthrin and dimethoate. Throughout the study, physicochemical parameters such as water temperature, pH and dissolved oxygen were continuously controlled to ensure that they did not change. In this study, experiments were carried out with 0.5 liter of water in 1 liter glass aquariums. For each concentration group, 10 G. pulex individuals were used. For the determination of LC50 value, mobility conditions of living beings were observed and recorded. G. pulex, which have lost their mobility, were taken out of the aquarium and excluded from the study. The study was carried out with 3 repetitions and LC50 value for dimethoate was determined as 170.51 ± 8.15 µg/l, while LC50 value for cyfluthrin was determined as 0.800 ± 0.12 ng/l.