Zaman skalasında p-konveks fonksiyonlar için integral eşitsizlikler
Integral inequalities for p-convex functions in time scale
  1. Tez No: 548924
  2. Yazar: MEHMET SELİM YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada öncelikle Kuramsal Temeller adlı bölümde eşitsizlik teorisi konvekslik ve zaman skalası kavramları ile ilgili gerekli bilgiler verilmiştir. Materyal ve Yöntem kısmında teknik ile ilgili sonuçlar ve bu tezin sonuçlarına benzer eşitsizlikler verilmiştir. 4. Bölüm Araştırma bulguları 3 farklı tipte eşitsizlik içermektedir. Bu çalışmada p-konveks fonksiyonlar için Simpson, Ostrowski ve Hermite-Hadamard tipi integral eşitsizlikler elde edilmiştir. Bu eşitsizlikleri elde etmek için zaman skalası kalkülüsü kullanılmış ve Δ- integraller içeren sonuçlar bulunmuştur. Ayrıca tez çalışmasında bir yeni Lemma kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly theoretical information about inequality theory, convexity and time scale concepts are given. In the Materials and Methods section, technical results and inequalities similar to the results of this thesis are given. In fourth chapter our results include 3 different types of inequalities. In this study, Simpson, Ostrowski and Hermite-Hadamard type integral inequalities were obtained for p-convex functions. To obtain these inequalities, time scale calculus was used and results containing Δ- integrals were found. In addition, a new Lemma was used in the thesis.