Pinealektomize sıçanlarda yağ dokunun sepsise endokrin yanıtının araştırılması
Investigation of the endocrine responses of adipose tissue to sepsis in pinealectomised rats
- Tez No: 548933
- Danışmanlar: PROF. DR. METEHAN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Son yıllarda, yağ dokusundan salgılanan hormonların sepsis gibi enflamatuar süreçleri etkilediği gösterilmiştir. Ayrıca, melatonin hem adipoz dokusu hem de enflamatuar süreçleri etkileyen bir hormondur. Bu nedenle, melatoninin sepsiste adipoz dokunun endokrin fonksiyonları üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Sıçanlar SHAM, PLT-CLP ve SHAM PLT-CLP olarak üç ayrı gruba ayrıldı. PLT-CLP grubuna hem pinealektomi operasyonu (PLT) yapılmış hem de çekumun delinmesi ile (CLP) sepsis modeli oluşturulmuştur. Her gruptan yapılan deneylerde 12. ve 24. saatlerde rastgele 6 sıçan seçildi ve yağ dokusunda leptin, adiponektin, resistin ve visfatin gen ekspresyonu değerleri belirlendi. Resistin gen ekspresyon seviyeleri, tedavi gruplarında önemli ölçüde artmıştır. Adiponektin gen ekspresyon düzeyi PLT-CLP'de 12. saatte ve SHAM PLT-CLP grubunda 24. saatte azalmıştır. Leptin gen ekspresyon seviyeleri PLT-CLP grubunda 12. ve 24. saatlerde artmıştır. Sonuç olarak, yağ dokusunda leptin, resistin, adiponektin ve visfatin gen ekspresyonlarındaki değişikliklerin PLT yerine sepsis ile ilişkili olduğu bulundu ve fizyolojik düzeylerde salgılanan melatoninin bu sonuçları anlamlı şekilde etkilemediği anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
In recent years, hormones secreted from adipose tissue have been shown to affect the inflammatory processes such as sepsis. On the other hand, melatonin is a hormone that affects both adipose tissue and inflammatory processes. Therefore, it was aimed to determine the effect of melatonin on endocrine functions of adipose tissue in sepsis. Rats were divided into three distinct groups as SHAM, PLT-CLP and SHAM PLT-CLP. PLT-CLP group underwent both pinealectomy (PLT) and cecal ligation puncture (CLP) sepsis model. Six rats were randomly selected at 12th and 24th hours in experiment from each groups and leptin, adiponectin, resistin and visfatin gene expression values were determined in adipose tissue. The resistin gene expression levels were considerably increased in treatment groups. Adiponectin gene expression level decreased at 12th hour in PLT-CLP and 24th hour in SHAM PLT-CLP group. Leptin gene expression levels were increased at 12th and 24th hours in PLT-CLP roup. As a result, changes in leptin, resistin, adiponectin and visfatin gene expressions in adipose tissue were found to be related to sepsis rather than PLT and it was understood that melatonin secreted at physiological levels did not significantly affect these outcomes.