Doğa koruma ve çevre eğitimi açısından sulak alanların işlevleri
Functi̇ons of wetlands i̇n terms of nature conservati̇on and envi̇ronmental educati̇on
  1. Tez No: 548953
  2. Yazar: MERAL CEBE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK KARDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Hızla artan dünya nüfusu ve insanların yaşam alanı bulma çalışmaları insanları farklı arayışlara yönlendirmiş ve doğanın tahrip edilmesine sebep olmuştur. Sanayileşme ve teknolojinin gelişmesi de bu tahribatı artırmıştır. Tahrip edilen doğal kaynaklardan en önemlisi sulak alanlardır. Sulak alanlar geçmişte sıtma hastalığına neden olması ve verimsiz araziler olarak düşünülmesi, bataklık, sazlık olarak görülmesi sebebi ile kurutulmuş, bu alanlar tarım arazisi, yerleşim, endüstri alanı olarak kullanılmıştır. Doğal ortamda meydana gelen bu kirlenme ve yok oluşlar insanları psikolojik, sosyolojik, kültürel, eğitim gibi alanlarda olumsuz etkilemiş ve insanları bu kötü gidişatın önüne geçmek için önlemler almaya yönlendirmiştir. Zamanla sulak alanların da önemi anlaşılmış ve bu alanların tahribatının engellenmesi için koruma altına alınmıştır. Hem canlıların yaşam alanı olması hem de doğal güzellik bakımından insanlara oldukça fazla hizmet sunan sulak alanların çeşitli işlevleri bulunmaktadır. Sulak alanların korunması ve yenilenmesi için çalışmalar yapılmaktadır. Sulak alanların kurutulması kanunla yasaklanmıştır. Bu çalışmada en önemli doğal kaynaklardan biri olan ve insanların hayati ihtiyaçlarını karşılayan sulak alanların doğa koruma açısından işlevleri araştırılmış, bu konuda yapılmış olan çalışmalar incelenmiş, uzman kişiler ile görüşülmüş, sulak alanların zarar görmesinin engellenmesi ve rekreasyonunun sağlanması ve onarılması için neler yapılması gerektiğine yönelik öneriler sunularak insanların bu önemli doğal kaynakla alakalı bilinçlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Rapidly growing world populations and people's habitat discovery have led people to different pursuits and the destruction of nature. The development of industrialization and technology has also increased this destruction. The most ımportant of the degraded natural resources are wetlands. Wetlands have been used as agricultural land, settlement, industrial area because they cause malaria disease in the past and are considered as ineffective land, marsh and reed. These pollution and disappearances, which have taken place in the natural environment, have negatively affected people in areas such as psychological, sociological, cultural, educational, and directed people to take measures to prevent this bad trend. Over time, the importance of wetlands has been clarified and protected to prevent the destruction of these areas. There are various functions of wetlands that provide a great deal of services to people in terms of natural beauty as well as being a living area of living things. Work is being done to protect and renovate wetlands. The drying of wetlands is prohibited by law. In this study, one of the most important natural resources and wetlands that meet the most vital needs of people were investigated in terms of nature conservation, interviewed with expert, prevention of damages to wetlands and provision of recreation and suggestions for what to do for the restoration and to make people aware of this important natural resource.