Abant Gölü (Bolu) bentik makroomurgasız faunası ve dağılımı
Benthic macroinvertebrate fauna and its distribution in Lake Abant (Bolu)
  1. Tez No: 548954
  2. Yazar: EZGİ TÜZÜN TERESHENKO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN AKISKA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada Abant Gölü bentik makroomurgasız faunasının ve dağılımlarının belirlenmesi, fizikokimyasal parametreler kullanılarak gölün su kalitesinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu amaçla Kasım 2015 – Temmuz 2017 tarihleri arasında 7 istasyondan mevsimsel olarak örneklemeler yapılmıştır. Abant Gölü'nden çalışma boyunca toplanan bentik makroomurgasız örneklerinin incelenmesi sonucunda ortalama 10085 birey/m2 elde edilmiş ve 49 takson belirlenmiştir. Oligochaeta'ya ait 12, Chironomidae'ye ait 21, Chaoboridae'ye ait 1, Gastropoda'ya ait 7 ve Bivalvia'ya ait 2 olmak üzere toplam 43 tür tespit edilmiştir. Bu türlerden 33'ünün Abant Gölü için yeni kayıt niteliğinde olduğu saptanmıştır. Tespit edilen diğer organizmalar Hydrachnidae, Gammaridae, Megaloptera, Ephemeroptera ve Nematoda taksonlarına aittir. Göl genelinde baskın bentik makroomurgasız türlerin sırasıyla Limnodrilus hoffmeisteri, Cladopelma laccophila ve Potamothrix hammoniensis olduğu belirlenmiştir. Ayrıca kanonik uyum analizine göre toplam azot ve sıcaklık değerlerinin türler üzerinde en etkili parametreler olduğu tespit edilmiştir. Abant Gölü'nün fizikokimyasal durumunun Yüzeysel Su Kalitesi Yönetmeliğine göre oksijen doygunluğu bakımından II. sınıf, diğer parametreler bakımından I. sınıf ve trofik durumunun ise toplam fosfor ve çözünmüş oksijen bakımından oligotrofik, toplam azot ve Secchi derinliği bakımından mezotrofik olduğu belirlenmiştir. Abant Gölü'nde tespit edilen bentik makroomurgasız faunasında ötrofik göllerin indikatör türleri baskın olmasına rağmen gölde temiz sularda bulunan türlere de rastlanılmış olması gölün trofik durumunun mezotrofik olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the benthic macroinvertebrate fauna and its distribution of lake Abant, in addition, to reveal the water quality of the lake by using physicochemical parameters. For this purpose, samples were collected from 7 stations seasonally between November 2015 and July 2017. As a result of the examination of the benthic macroinvertebrates specimens collected from Lake Abant an average of 10085 individuals/m2 was obtained and 49 taxa were identified. A total of 43 species were identified, 12 of Oligochaeta, 21 of Chironomidae, 1 of Chaoboridae, 7 of Gastropoda and 2 of Bivalvia. 33 of these species were found to be new records for Lake Abant. Other organisms that were identified belong to Hydrachnidae, Gammaridae, Megaloptera, Ephemeroptera and Nematoda taxa. The dominant benthic macroinvertebrate species across the lake was determined respectively as Limnodrilus hoffmeisteri, Cladopelma laccophila and Potamothrix hammoniensis. In addition, according to canonical correspondence analysis, total nitrogen and temperature values were found to be the most effective parameters on species. The physicochemical status of Lake Abant, according to the Regulation of Surface Water Quality was identified as Class II in terms of oxygen saturation and Class I in terms of other parameters. The trophic status was identified as oligotrophic in terms of total phosphorus and dissolved oxygen; mesotrophic in terms of total nitrogen and Secchi depth. Although the indicator species of eutrophic lakes are dominant in the benthic macroinvertebrate fauna, the presence of species found in fresh waters in the lake shows that the trophic status appears as mesotrophic.