Ecological changes and Ostracoda (Crustacea) fauna of lake sünnet (Bolu, Turkey)
Sünnet gölü (Bolu, Turkey) ekolojik değişimleri ve ostrakod (Crustacea) faunası
  1. Tez No: 177150
  2. Yazar: MUHARREM BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN KÜLKÖYLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sünnet Gölü habitat özellikleri, çevre kalitesi ve dört kıyı istasyonundaostracod populasyonu Mayıs 2005 ve Ekim 2007 arasında incelenmiştir. Biyolojik,fiziko-kimyasal ve mikrobiyolojik analizler aylık olarak toplanan sedimentörneklemesi ile eş zamanlı olarak yapılmıştır. Göl yüzeyinden dikey olarak dipkısmına kadar her metreden su örneklemesi yapılmıştır. Ağırlıksız Basit Çift GrupOrtalama Analizi (Unweighted Pair Group Mean Analyses -UPGMA) sonucuna göre9 tür 3 grup altında toplanmıştır. Spearman korelasyon analizi ise tür sayısı ileelektrik iletkenliği arasında bir ilişkinin varlığını göstermiştir. İki yıl boyunca nitratve fosfatın ortalama değeri 0.1394 mg/l N ve 0.0095 mg/l dir. Çalışma sonunda eldeedilen çevresel değişkenler arasında turbidite hariç anlamlı bir farklılık bulunmadığıANOVA kullanılarak tesbit edilmiştir.Çalşıma sonu itibarıyla, altısı kozmopolitan özellik gösteren olmak üzere dokuzcanlı ostrakot türü (Candona neglecta, Ilyocypris bradyi, Ilyocypris getica, Ilyocyprisinermis, Limnocythere inopinata, Physocypria kraepelini, Stenocypria fischeri,Pseudocandona cf. eremita and Pseudocandona albicans) kaydedilmiştir. Çalışmasüresince gölde bulunan ostrakoda sayısının gerek birey ve gerekse de tür bazındaBolu'da ki diğer göllere göre çok az olduğu gözlemlenmiştir. Türlerin sahte zenginlikoranı (kosmopolitan/kosmopolitan olmayan) 0.33 olarak bulunmuştur. Bununsonucunda kosmopolitan türler yönünden bir baskınlık kaydedilmiştir. Gül'ün sukalitesi, su seviyesinde ki 14 metreden 8 metreye varan değişiklikden dolayı dinamikbir tavır sergilemektedir. Bulgular Sünnet gölünün mezotrofik bir karakter taşıdığınıgöstermektedir. Fiziksel değişiklikler yalnızca gölün ekolojik karakterini değiştirmezaynı zamanda biyolojik çeşitliliğinede etki eder. Gerçekten de kosmopolitan türlerinbu değişiklikleri diğer türlerden daha iyi tolere ettiği muhtemeldir.
Özet (Çeviri)
Environmental quality, habitat features and ostracod populations of LakeSünnet were monitored between May 2005 and September 2007. Biologic, physicochemicaland microbiological analyses were made synchronously both with sedimentand water sampling which were collected as a monthly. Water sample were alsocollected vertically at each meter from surface to bottom and littoral layer of the lake,as well. According to Unweighted Pair Group Mean Analyses (UPGMA) there arethree clustering groups. Spearman Correlation analyses indicated that there is apositive correlation between species number and electrical conductivity. Averagevalues were 0.1394 mg/l N for nitrogen and 0.0095 mg/l P for phosphate during twoyears. According to ANOVA, there were no remarkable differences in the measuredvariables except turbidity between littoral stations.At the end of the study, nine living Ostracoda species, which 6 arecharacterized as cosmopolitan were recorded (Candona neglecta, Ilyocypris bradyi,Ilyocypris getica, Ilyocypris inermis, Limnocythere inopinata, Physocypriakraepelini, Stenocypria fischeri, Pseudocandona cf. eremita and Pseudocandonaalbicans) in the Lake. During the study, species and individual number of Ostracodawas very low comparing to another lakes in Bolu. The ratio of pseudorichness(noncosmopolitan/cosmopolitan) is about 0.33. Accordingly, cosmopolitan speciesseem to be dominant. Lake water quality display a dynamic behaviour due to largechanges in the water levels from 14 to 8 meters. Finding, therefore, suggest the ideathat Lake Sünnet show shows mesothrophic characteristics. These physical changesare not only alter ecological charateristics of the lake but also biological diversity.Indeed, this is probable that cosmopolitans tolerate them more than other species.