Emzirme sorunları değerlendirme ölçeğinin (ESDÖ) Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
Abstract study on validity and reliability of the Turkish version of breast-feeding experience scale (BES)
- Tez No: 548984
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN ÇEBER TURFAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu araştırma, Emzirme Sorunları Değerlendirme Ölçeği'nin Türkçe formunun güvenirlik ve geçerliğini belirlemek amacıyla yürütülmüş metodolojik bir araştırmadır. Yöntem: Araştırma, T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi'nde 1 Şubat 2016 – 1 Haziran 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi, 1 Şubat 2016 – 1 Haziran 2016 tarihleri arasında hastaneye postpartum 2. haftada kontrolüne gelen, araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan 184 anne oluşturmuştur. Araştırmada, 1990 yılında Wambach tarafından geliştirilmiş 'Emzirme Sorunları Değerlendirme Ölçeği'nin Türk kültürüne uyarlanması çalışması yapılmıştır. Anketler araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak uygulanmıştır. Anketler uygulanmadan önce annelere çalışma hakkında bilgi verilmiştir. Görüşmeler her bir anne ile Birey Tanılama Formu ve Emzirme Sorunları Değerlendirme Ölçeği için yaklaşık beş-on dakika sürmüştür. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, SPSS 20.00 (Statistical Package for the Social Sciences) ve AMOS paket programı kullanılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotları (Frekans, Yüzde) ve geçerlilik güvenilirlik analizleri kullanılmıştır. Bulgular: Emzirme Sorunları Değerlendirme Ölçeği'nin Türkçe formunun geçerliğini belirlemek için önce dil eşdeğerliği sağlanmıştır. İçerik geçerliğinde on uzman görüşüne başvurularak kapsam geçerlik oranı ve kapsam geçerlik indeksi hesaplanmıştır. Ölçeğin tüm madde sayısı (18) üzerinden KGO sağlanmıştır (%80-%100). Yapı geçerliliği analizinde doğrulayıcı faktör kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study is a methodological research conducted to determine the reliability and validity of the Turkish form of the Breastfeeding Questions Assessment Scale. Method: The study was held between 1 March 2015 - 1 October 2015 at T.C. Ministry of Health Ankara Etlik Zübeyde Hanım Obstetrics and Gynecology Education Research Hospital. The population of the study consisted of 184 mothers who were admitted to the hospital at the second week of postpartum period between February 1, 2016 and June 1, 2016 and met the inclusion criteria. In this study, the adaptation of the 'Breastfeeding Problems Assessment Scale üne, which was developed by Wambach in 1990, to Turkish culture was conducted. The surveys were applied by face-to-face interview method. Mothers were informed about the study before the survey were administered. Interviews took approximately five to ten minutes for each mother with the Individual Diagnostic Form and Breastfeeding Assessment Scale. SPSS 20.00 (Statistical Package for the Social Sciences) and AMOS package program were used for the findings. Descriptive statistical methods (Frequency, Percentage) and validity reliability analyzes were used when evaluating study da Results: To determine the validity of the Turkish form of the Breastfeeding Questions Assessment Scale, language equivalence was first established. The content validity ratio and coverage validity index were calculated by referring to ten expert opinions in content validity. The total number of items (18) of your scale was provided by KGO (80% -100%). Confirmatory factor was used in structural validity analysis.