Emzirme sorunları yönetim modelinin emzirme sorunları, emzirme motivasyonu ve emzirme başarısı üzerine etkisi
The effect of the management model of breastfeeding problems on breastfeeding problems, breastfeeding motivation and breastfeeding success
  1. Tez No: 791570
  2. Yazar: ZEHRA ÇERÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVŞEN NAZİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Araştırma emzirme sorunları yönetim modelinin (ESYM), emzirme sorunları, emzirme motivasyonu ve emzirme başarısı üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü müdahale çalışması olarak yapılmıştır. Araştırma Haziran 2020-Nisan 2022 tarihleri arasında Adana'da bulunan bir eğitim araştırma hastanesinin doğumhane ve kadın doğum kliniklerinde yürütülmüştür. Araştırmaya 25 müdahale grubu, 25 kontrol grubu olmak üzere toplam 50 kadın alınmıştır. Verilerin toplanmasında 'Kişisel Bilgi Formu', 'Emzirme Sorunları Değerlendirme Ölçeği (ESDÖ)', 'LATCH Emzirme Tanılama Ölçüm Aracı', 'Emzirme Motivasyon Ölçeği (EMÖ) (Primipar Anneler İçin)' kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplarda t testi, tekrarlı ölçüm testi, Mann-Whitney U, Wilcoxon ve Friedman testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted as a randomized controlled intervention study to determine the effect of the Management Model of Breastfeeding Problems (MMBP) on breastfeeding motivation, breastfeeding success, and breastfeeding problems. The research was carried out in the delivery rooms and obstetrics clinics of a training and research hospital in Adana between the dates of June 2020 and April 2022. A total of 50 women, 25 of them were allocated to the intervention group, and 25 of them were allocated to the control group, were included in the study. The 'Personal Information Form', 'Breastfeeding Experience Scale (BES)', 'LATCH Breastfeeding Assessment Tool', and 'Breastfeeding Motivation Scale (BMS) (For Primiparous Mothers)' were used to collect data. Descriptive statistics, independent samples t-test, repeated measurement test, Mann-Whitney U, Wilcoxon, and Friedman tests were used to analyze the data.