Metal-porselen sistemlerinde arayüz bölgesinin üç nokta testi ve tarama elektron mikroskobu (ESM) ile incelenmesi
- Tez No: 54903
- Danışmanlar: PROF.DR. CELAL ARTUNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Seramo - metal restorasyonlar, iki farklı yapının değişik özellikleri ile birbirlerini destekle dikleri yapılardır. Bu sistemlerin başarıya ulaşabilmesinde bir çok önemli faktör rol oyna maktadır. Seramik ile metal arasındaki bağlantı mekanizması da bunlardan biridir. Bu çalışmamızda, bu tip restorasyonlarda en çok kullanılan farklı yedi alaşım ile üç porselen kullanılarak aradaki bağ direnci 3 - nokta eğme testi yardımıyla ölçülmeye çalışılmıştır. Sonra da aradaki oksit tabaka kalınlığı saptanarak bağ direnci ile aralarında bir ilişki olup olmadığı incelenmiştir. Yapılan istatistiksel denemeler sonucunda elde edilen bulguların doğrultusunda farklı metal ve seramikler kullanılarak hazırlanan restorasyonlar arasında bağlantı direnci ve oksit tabaka kalınlıkları açısından anlamlı ilişkiler bulunamamıştır. Yapılacak bu tip çalışmalarda başarıya ulaşabilmek için her iki materyalin aralarındaki uyumun dikkatlice saptanması ve test meto dunda yerine getirilmesi gereken tüm detayların- iyice incelenmesinin çok önemli olduğu be lirtilmiştir. 55
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ceramo - metal restorations are the combination of two different structures which support each other. The success of these systems depend upon a lot of important factors and bonding between ceramic and metal is one of them. In this study, we tried to measure the bond strength between seven commonly used Ni - Cr base metal alloys and three different porcelain by using 3 - point bending test. Then, we measured the thickness of the oxide layer which was formed between the porcelain and the alloy. After that we tried to find out whether there is a correlation between the bond strength and thickness of the oxide layer. But we couldn't find any meaningfull relation between them. For the success of ceramo - metal restorations, the characteristics of two different materials should be known well and every detail in the test method should have been used properly. 56