Comparison of shear bond strenght of porcelaın repair systems to various CAD/CAM restorative materials
Birbirlerinden farklı CAD/CAM protetik materyallere farklı tipteki porselen tamir sistemlerinin bağlanma dayanımlarının kıyaslanması
  1. Tez No: 939236
  2. Yazar: YUSUF POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÖZKURT KAYAHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Purpose: The aim of this&study&was to&evaluate and&compare&the shear bond strength (SBS) of different porcelain repair&systems&to various CAD/CAM& prosthetic materials. Materials&and&methods: Two hundred disc-shaped PEEK, Metal, Zirconia, Titanium and Glass-ceramic&samples were&prepared with the CAD/CAM&system (7 mm x 3 mm). After all samples were polished with silicon carbide sandpaper, the bonding surface was roughened with 120µm Al2O3. Then, all materials were÷d&into 2 groups &(n = 20) according to the repair system&used; Bredent and Clearfil repair sytsems. Following adherence to the guidelines provided by the manufacturer, the resin cements were applied. Subsequently, the specimens were divided into two subgroups (n=10) and exposed to varying storage conditions, namely short-term and long-term storage. Subsequently, all samples underwent SBS (Shear Bond Strength) testing, and the resultant fracture patterns were assessed. Statistical analysis was conducted utilizing both one-way and two-way ANOVA, in conjunction with the Tukey Honestly Significant Difference (HSD) test, with a significance threshold set at p < 0.05.
Özet (Çeviri)
Amaç: Çalışmamızın amacı, birbirlerinden farklı CAD/CAM protetik materyallere farklı tipteki porselen tamir sistemlerinin bağlanma dayanımlarını kıyaslayarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: CAD/CAM sistemi (7 mm x 3 mm) ile 200 adet disk şeklinde PEEK, Metal, Zirkonya, Titanium ve Cam-seramik örnekler hazırlandı. Bütün örnekler silisyum karbid zımparayla parlatıldıktan sonra yapıştırma yüzeyi 120µm Al2O3 ile pürüzlendirilip, sonrasında tüm materyaller uygulanan tamir sistemine göre (Bredent ve Clearfil) 2 gruba (n=20) ayrıldı. Tamir sistemleri üretici firmanın talimatlarına göre uygulandıktan sonra her grup 2 alt gruba (n=10) ayrıldı ve kısa süreli ve uzun süreli olmak üzere farklı saklama koşullarına tabi tutuldu. Tüm örneklere makaslama testi uygulandı ve kırılma tipleri değerlendirildi. Veriler, tek yönlü ve iki yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Tukey HSD testi kullanılarak analiz edildi.