Afganistan yargı sistemi ve adil yargılanma ilkesi
Afghanistan judicial system and principle of fair training
  1. Tez No: 549039
  2. Yazar: KHALİDA WAKİL ZADA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Devletin bekası adaletle mümkündür. Adaletin gerçekleşmesi bağımsız ve özgür yargı organı ile gerçekleşmektedir. Modern devletlerde yargı organı devletin en önemli organlarından biri olup adaleti ve düzeni sağlamak için görevlidir. Yargı organının bağımsız ve tarafsızlığının korunması adil yargılanma prensibinin önemli ilkesidir. Afganistan son yıllarda iç savaş ve dış müdahalelerden dolayı istikrarını kaybedip bütün devlet organları ciddi bir şekilde zarar görmüştür. 2001 yılından sonra Afganistan'da yeni bir devlet inşası süreci başlamış olup yargı organı da yeniden kurulmuştur. Bu süreç içerisinde birçok kanunlar düzenlenmiş oldu. Bu süreçte Afganistan'ın diğer sektöründe olduğu gibi yargı organında gelişmeler sağlandı. Ama yine de yargı organı karşısında ciddi sorunlar bulunmaktadır. Bu çalışmada, Afganistan yargı sistemi incelenmiş olup, yargı organındaki reformlar ve onun karşısındaki sorunlar bahsedilmektedir. Adil yargılanma insanın doğal hakkı olarak Afganistan ve uluslararası sözleşmeler çerçevesinde değerlendirilmektedir. Çalışmanın amacı Afganistan yargı sistemini açıklamak, yargı teşkilatı ve görevlerini Afganistan yasaları çerçevesinde incelemek ve Afganistan yargı sistemi ve uluslararası sözleşmelere göre adil yargılanma ilkesini değerlendirmektir. Bu tez çalışmasında kitaplar, makaleler, internet sayfaları, Afganistan yasaları ve uluslararası sözleşmelerden kaynak olarak kullanılmıştır. Sonuç olarak Afganistan'da yargı sisteminin çok eski tarihten bu yana farklı biçimlerde uygulandığı, şuanda uygulanan yargı sistemi insan hakları prensipleri çerçevesinde uyumlu olup adil yargılanma ilkesinin Afganistan yargı sisteminde uygulanmakta olduğu Kanaat'ına varılmıştır. Ayrıca bütün gelişmelere rağmen ülkenin yargı organları karşısında ciddi sorunlar ve eksiklikler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
State survival is possible with justice. The realization of justice takes place with independent and independent judicial organs. In modern states, the judicial organ is one of the most important organs of the state and has the duty to provide justice and order. The protection of the independent and impartiality of the judiciary is an important principle of the fair trial principle. Afghanistan has lost its stability in recent years due to internal and external interventions and all the state organs have been seriously damaged. After 2001, a new state-building process began in Afghanistan and the judicial organ was re-established. Many laws were regulated in this process. In this process, as in the other sector in Afghanistan, the judiciary was made progress. However, there are serious problems against the judicial organ. In this study, the Afghanistan judiciary system has been examined and the judiciary reform and the problems facing it are mentioned. A fair trial is considered as the natural right of human in the framework of Afghanistan and international conventions. The aim of the study is to explain the Afghanistan judicial system, to examine the judiciary organization and its duties in accordance with the laws of Afghanistan and to evaluate the principle of fair trial according to the Afghanistan judicial system and international conventions. In this thesis, books, articles, internet pages, Afghanistan laws and international treaties were used as sources. As a result, the judicial system in Afghanistan has been implemented in different ways since the ancient history, the current judicial system is in accordance with the principles of human rights and the principle of fair trial is applied in the judicial system of Afghanistan. Besides, despite all the developments, there are serious problems and deficiencies in the country's judicial organs.