Adnan Menderes Dönemi Türkiye - Suriye ilişkileri (1950 - 1960)
Turkey-Syria relations in Adnan Menderes Period (1950-1960)
- Tez No: 549063
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA EDİP ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmanın konusu Adnan Menderes Dönemi(1950-1960) Türkiye-Suriye ilişkileridir. İlk çağlardan itibaren birçok medeniyete ev sahipliği yapan Suriye, İslam hâkimiyetinden sonra Sultan Alparslan döneminde Türklerin egemenliğine girmiştir. Suriye, Yavuz Sultan Selim döneminden Birinci Dünya Savaşı'na kadar da Osmanlı hâkimiyeti altında kalmıştır. Tarihi, siyasi, kültürel, ekonomik, dini ve birçok alanda ortak geçmişe sahip olan Türkiye ile Suriye, Cumhuriyet döneminde Hatay Sorunundan dolayı karşı karşıya gelmiştir. İki ülke siyasetinde önemli bir yer tutan Hatay meselesi, 1939 yılında ana vatana tekrar katılmıştır. Hatay sorunu nedeniyle Adnan Menderes döneminde de Türkiye-Suriye ilişkilerinde olumlu gelişmeler yaşanmamıştır. 1950-1960 yılları arasında iktidar olan ve Türk siyasi tarihine damga vuran Menderes yönetimi, Batı yanlısı politikaları nedeniyle sadece Suriye ile değil hemen hemen bütün Ortadoğulu devletlerin Türkiye ile ilişkilerinin zayıflamasına neden olmuştur. Suriye'de, bağımsız olduğu 1946 yılından itibaren birçok darbe yaşanmıştır ve bir türlü istikrar sağlanamamıştır. Türkiye, 1957 yılında Suriye ile kısa süreli de olsa bir siyasi kriz yaşasa da ekonomik, kültürel, askeri, adli vb. konularda ilişkilerini kesmemiştir. Bu dönemde hem Suriye'de hem de diğer Ortadoğu devletlerinde yaşanan darbelerden dolayı bölgede bir türlü istikrar sağlanamamıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the Turkey-Syria relations in Adnan Menderes period (1950-1960). Syria, which hosted many civilizations since the early ages, entered the sovereignty of the Turks in the period of Sultan Alparslan after the Islamic rule. Syria remained under Ottoman rule from the period of Yavuz Sultan Selim to the First World War. Turkey and Syria which have historical, political, cultural, economic, religious and many areas of common background, have faced due to the Hatay problem during the Republic period. Hatay issue, played an important role in the politics of the two countries and Hatay rejoined the homeland in 1939. There have not been positive developments in Turkey-Syria relations in Adnan Menderes period because of the Hatay issue. Menderes administration, which ruled between 1950-1960 and marked Turkish political history, caused not only Syria but almost all Middle Eastern states weakened their relationship with Turkey because of their pro-western policies. There have been many strikes in Syria since 1946 when it was independent and could not be stabilized. Turkey albeit had a briefly politicial crisis with Syria in 1957, economic, cultural, military, judicial, etc. relationships did not cut. In this period, there has been no stability in the region due to the strokes in both Syria and other Middle Eastern countries.