Referandumda oy verme davranışını belirleyen etmenler:16 nisan 2017 referandum örneği
The factors determining the voting behavior in the referandum:April 16, 2017 referandum sample
  1. Tez No: 549062
  2. Yazar: EBRU AKÇA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM BİÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı Türk seçmen davranışını referandum örneği üzerinden açıklamaya çalışmaktır. Çalışmanın temel problemi 16 Nisan 2017 anayasa değişikliği referandumunda seçmen kitlesinin referandumu oylarken hangi etmenlere bağlı kaldığı, referandumun içeriğine mi yoksa referandum içeriğinden bağımsız olarak başka etmenlere göre mi oy verip vermediğinin incelenmesidir. Çalışmada seçmen davranışlarından bir yol haritası, bir davranış biçimi veya tutum çıkarılıp çıkarılamayacağı ve bunun gelecek seçimlere ışık tutup tutamayacağı sorunsalı incelenmektedir. Aynı zamanda bu çalışma referandumda seçmenin neye göre, hangi faktörlere bağlı kalarak oy verdiğini anlamaya çalışacak ve bu konuda bir farkındalık yaratarak bundan sonraki süreçlerde yapılacak referandumlara ışık tutabilmeyi amaçlayacaktır. Bu amaç doğrultusunda referandum örneği incelenirken yapılmış seçmen davranışı ölçüm çalışmalarından yararlanılacaktır. Bu nedenle de bu çalışmanın yöntemini daha önce yapılmış olan seçmen davranışı ölçüm çalışmaları oluşturacaktır. Referandum bir ülke siyasetinde önemi olan bir konuda karar verme erkinin halkın elinde bulunmasıdır. Ülkenin tamamını ilgilendiren bir kararda siyasetçilerin yerine halkın bu kararı evet ya da hayır şeklinde oylayarak kabul ya da ret etmesidir. Gelişmekte olan bir ülke olan Türkiye'de de referandum başlangıcı olan 1961 yılından itibaren giderek daha fazla sayıda yapılmaya başlanmıştır. 16 Nisan 2017 tarihli referandum ise“Türkiye Cumhuriyeti Tarihinde”yapılan son referandumdur. Bu referandumda Anayasada değişiklik yapılmasını öngören on sekiz madde halka sunulmuş ve de halk tarafından %51,41 evet oyu alarak kabul edilmiştir. Bu çalışmada söz konusu referandumdaki seçmen davranışını anlamlandırılmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to try to explain the Turkish voter behavior by referendum example. The main problem of the study is to examine whether the voter population has been voting on the referendum in the 16 April 2017 constitutional amendment referendum or whether it voted according to the factors of the referendum or other factors regardless of the referendum content. The study examines whether a behavior map or attitude can be taken from voter behaviors and whether it can shed light on future elections. At the same time, this study will try to understand what voters are voting according to what factors the voters would vote and aim to shed light on the referendums that will be held in the future. For this purpose, voter behavior measurement studies will be used when examining the referendum example. For this reason, the method of this study will create studies of voter behavior. The referendum is that the decision-making power is in the hands of the people in a matter of importance in a country's politics. In a decision concerning the whole country, instead of the politicians, the people accept or reject this decision as yes or no. a country that is gradually emerging from the 1961 start of the referendum in Turkey began to be more. The referendum dated April 16, 2017“History of the Republic of Turkey”was done last referendum. In this referendum, eighteen articles for the amendment of the Constitution were presented to the public and 51.41% of the votes were accepted by the people. In this study, it aims to make sense of the voter behavior in the referendum.