Tekstil tasarımına yönelik bir kurs programının sektöre sağladığı faydalar
The benefits brought with a course program on textile design to the sector
- Tez No: 549066
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA SERPİL ORTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Education and Training, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Tekstil ve tasarım olguları çok eski bir tarihi geçmişe sahip olmalarının yanı sıra özellikle sanayi devriminden sonra modern ve postmodern çağın getirileri neticesinde dünya üzerinde rekabetlerin çok keskin olduğu bir sektör haline gelmiştir. Bu açıdan tekstil sektörü için rekabet gücünü artırmanın en elverişli yolu özgün tasarımlar ve kaliteli hammaddelerdir. Özellikle günümüz tekstil sektörü incelendiğinde tekstil tasarım sektörüne yoğun bir ilginin oluştuğu saptanmıştır. Saptamalar sonucunda tekstil tasarımına yönelik 4-5 aylık kısa dönemleri kapsayan kurs programlarının yer aldığı birçok sistem ile karşılaşılmaktadır. Bu araştırmanın amacı tekstil sektörüne yönelik bir kurs programının, sektör ve sektöre istihdam edilecek tasarımcı açısından, eğitim sürecinin, malzeme ve teknik bilgi aktarımının, sektörün bu tarz programlardan beklentilerinin ve bu programların yeterliliklerine yönelik görüş ve değerlendirilmelerinin basit seçkisiz örneklem yöntemi kullanılarak belirlenen bir kurs programı dahilindeki 15 kursiyer 4 firmanın katlımı sağlanarak bilimsel bir çalışma ortaya çıkarmaktır. Kursiyer ve firmalardan elde edilen bilgilerin analizleri çerçevesinde veriler uygun başlıklar altında sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fact that textile and design phenomenons have a very old history, especially after the industrial revolution, they have become a sector where the competition on the world is very sharp as a result of the gainings of the modern and postmodern era. In this respect, the most favorable ways to increase the competitiveness of the textile sector are the original designs and the high quality raw materials. Especially when today's textile sector is examined, it is determined that there is an intense interest on textile design sector. Many system in which the course programs that cover 4-5 months of short periods regarding textile design are being encountered as a result of determinations. The purpose of this research is to develop a course program for the textile sector, to introduce a scientific study by providing the participation of 4 companies and 15 trainees within the scope of a course program determined through the use of a simple random paradigm method of the opinions and evaluations of the sector regarding the sufficiency of theese programs and expectations from such programs in terms of the designer to be employed in the sector, training process, material and technical information transfer. The data were finalized under appropriate headings in the framework of the analysis of the information obtained from the trainees and companies.