Orta ilçesi kırsalında kişiye karşı işlenen suçların coğrafi analizi
Geographical analysis of the crimes commited against the people in the rurals of the Orta district
- Tez No: 549065
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Kamu Yönetimi, Geography, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma Çankırı ili Orta ilçesi kırsalında, 2012-2016 yılları arasında kişilere karşı işlenen suçları coğrafi yaklaşımla incelemeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda öncelikle konu ile ilgili önceki araştırmalar incelenmiş, elde edilen bilgiler ile çalışmanın teorik kısmı geliştirilmiştir. Daha sonra çalışma alanı olarak belirlenen Orta ilçesi kırsalı coğrafi yönden incelenerek bölgenin fiziki ve beşeri coğrafya özellikleri çıkartılmıştır. Elde edilen bulgular, çalışma sahasına yapılan ziyaretlerde yapılan gözlem sonuçları ile beraber değerlendirilerek Orta ilçesi kırsalının coğrafi özellikleri ile suç arasındaki ilişki irdelenmiştir. Çalışma sonucunda Orta ilçesi kırsalında coğrafi özelliklerin suçların meydana gelmesinde önemli etkenlerden birisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the crimes against people between the years of 2012-2016 with a geographical approach. In this context, the previous researches about the subject were examined and the theoretical part of the study was developed with the information obtained. Afterwards, the Middle District of the Middle District was determined as a study area and geographically examined the physical and human geography characteristics of the region. The findings were evaluated together with the results of the observations in the visits to the study area and the relationship between the geographic characteristics and the crime of the rural district of Orta. As a result of the study, it was determined that geographical characteristics of Orta district rural areas are one of the important factors in the occurrence of crimes.