Öğrenmede duyuş-biliş ilişkisi bağlamında din eğitiminde duyuşsal boyut
Affective dimension in religious education in the context of affect-cognition relationship in learning
  1. Tez No: 549073
  2. Yazar: OSMAN ABALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUGRUL YÜRÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Eğitimde öğrenme alanlarından (bilişsel, duyuşsal ve devinişsel) biri olan duyuşsal boyuta eğitsel süreçler açısından yeterli düzeyde yer verilmediği görülmektedir. Duyuşsal alan ile ilgili yapılan çeşitli çalışmalar bulunmakla birlikte bu çalışmaların duyuş kavramını ve temel duyuşsal nitelikleri açıklama noktasında oldukça sınırlı oldukları görülmektedir. Bu durum, eğitimde duyuşsal boyutun özellikle teorik düzeyde hala araştırmaya muhtaç olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışma ile duyuşsal alanın teorik düzeyinde hissedilen eksikliğin giderilmesine zemin oluşturması hedeflenmektedir. Bu düşünceden hareketle bu araştırma, hem genel eğitimde hem de din eğitiminde bulunan duyuşsal boyutun neliği, nasıllığı ve duyuşsal özelliklerin uygulamalarda nasıl ele alındığını tespit etmeye çalışmaktadır. İnsan beyni üzerine yapılmakta olan çalışmaların neticesinde eğitim ve din eğitimi uygulamalarında artık bilişin yanında duyuşa da önem verilmeye başlanmaktadır. Bu durum, geleneksel eğitimde bilişsel amaçların yanından duyuşsal amaçların da büyük bir öneme sahip olduğunu göstermektedir. Bu doğrultuda genel din eğitimi ve örgün din eğitiminin daha çok duyuşsal amaçları duyuşsal boyut açısından değerlendirilmeye çalışılmıştır. Örgün öğretimde ise DKAB öğretim programlarının amaçları ve duyuşsal kazanımları duyuş açısından değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
It is seen that the affective dimension is not taken into account in education teories sufficiently, while cognitive dimension is given more in these areas. Undoubtedly, there are several studies on the affective domain. However, it is clear that these studies are quite limited and cannot handle the affective dimension in education at a desired level. This shows that the affective dimension in education is still in need of research, especially at the theoretical level. Because, in education, the theoretical dimension of the affect has a great importance. With this study, it is aimed to provide a basis in order to make up this deficiency in the affective domain. From this point of view, this study tries to determine, in general and religious education, what is really the affective dimension, how it is handled and the situation of affect in educational practices. Education and religious education practices are now beginning to give importance to affect, as a result of the work carried out on the human brain, as well as cognition. This situation leads to changes in the traditional understanding of education. In this context, the general religious education and formal religious education have been tried to be evaluated in terms of affect. In the formal education, the aims of the DKAB curriculum and it's affective objectives were evaluated in terms of afect