Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği sürecinde lobi faaliyetleri
Lobbying activities during the EU membership process of Turkey
  1. Tez No: 549103
  2. Yazar: ŞÜKRÜ ALPER YURTTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KIVANÇ ULUSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Farklı aktörlerin AB kurumlarına yönelik lobi çalışmaları, üye ülkelerden Birlik kurumlarına yetki aktarımına paralel olarak, zaman içinde artış göstermiştir. Geniş bir yelpazeden birçok farklı grup, AB düzeyinde lobi çalışmaları yürütmektedir. Bu tezin amacı sosyal inşacı bir perspektifle, bir AB adayı ülke sıfatıyla Türkiye'nin ekonomik ve siyasi aktörlerinin AB düzeyinde yürüttüğü lobi çalışmalarını ve bu çalışmaların hangi koşullarda etkili olabildiğini ortaya koymaktır. Tezde, AB adaylık süreci neredeyse 20 yıla ulaşan ve bu yönüyle özgün bir örnek olan Türkiye'den dört sivil toplum kuruluşu ve iki siyasi partinin 1997-2017 yılları arasındaki lobi çalışmalarına odaklanılmıştır. Yapılan inceleme, grupların faaliyet raporları, basın bültenleri, seçim bildirgeleri gibi dokümanlarının yanı sıra, grup temsilcileriyle, lobi çalışmalarının muhatabı olan AB kurumlarından bürokrat ve politikacılarla ve konunun uzmanlarıyla yapılan derinlemesine mülakatlara dayandırılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgulara göre, incelenen aktörlerin lobi çalışmalarının Türkiye-AB ilişkilerindeki dalgalanmalardan etkilendiği görülmüştür. Fakat Türkiye'nin üyelik sürecinden ziyade kendi çalışma alanına odaklanıp, bu alanda teknik düzeyde lobi yapan ve özellikle ulusüstü çatı kuruluşlar düzeyinde sosyalizasyonunu gerçekleştiren gruplarda bu etkinin azaldığı saptanmıştır. Diğer yandan tezde incelenen grup türleri arasında tipolojik bir ayrıma gidilmiş ve sivil toplum kuruluşlarının siyasi partilere kıyasla, AB düzeyinde daha etkili lobi çalışmaları yürüttüğü sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Lobbying activities of different actors to the EU institutions have increased over time in parallel with delegation of power from member countries to the EU. A broad range of groups organize lobbying activities to the EU institutions. In this thesis, taking a social constructivist approach, I aim to explore the influence of a candidate country's interest groups' lobbying activities, where I look at Turkey as a case study. Due to its EU accession process having reached nearly 20 years, Turkey is a unique case. Based on a typological classification of two types of groups, I focus on the lobbying activities of four Turkish NGOs and two political parties between 1997 and 2017. Taking a qualitative approach, the study consists of examination of archival data such as interest groups' activity reports, press releases, electoral manifestos as well as findings from in-depth interviews with representatives of interest groups, bureaucrats, and politicians from EU institutions and relevant experts. The findings of the study indicate that lobbying activities of these actors are negatively influenced by fluctuations of Turkey-EU relations. However, the following groups below are less affected by these fluctuations on their lobbying activities. These are; the groups that focus on their own field of activities at technical level rather than the accession process of Turkey and the ones establish stronger ties with umbrella organizations at supranational level. The findings suggest that NGOs are more effective than political parties with respect to lobbying activities on political orbit of the EU.