Kontrabas çalmaya yeni başlayanlar için sağ el ve sol el teknikleri, duruş pozisyonları, metod ve egzersiz önerileri
Right hand and left hand techniques, standing positions, method and exercise recommendations for starters of doublebass
  1. Tez No: 549105
  2. Yazar: HANDE TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ULAŞ RIFAT AKYEL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma kontrabasa başlangıç düzeyindeki öğrencilerin hangi teknik ve yöntemler doğrultusunda çalgıyı öğrenmesi ve ilerlemesine karar vermesi için bir kılavuz niteliğindedir. Yazılmış metodların analizi, tez içerisinde yer alan teknik bilgiler ve kontrabas ile ilgili verilmiş olan genel bilgiler ile öğrenciler ve eğitimcilere kontrabas eğitiminde kolaylık sağlanması ve metodlar arası kıyaslama yapılarak avantaj ve dezavantajların analizlerinin yapılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is a guideline for the students at the beginning level to decide on the technique and methods to learn the instrument. Analysis of the written methods, technical information in the thesis and general information about the doublebass and the purpose of providing students and educators with the convenience of doublebass education and making comparisons between the methods, it is aimed to analyze the advantages and disadvantages.