Tissue polypeptide antigenin (TPA) baş-boyun bölgesi epidermoid kanserlerinde teşhis, prognoz tayini ve tedavi takibindeki değeri
- Tez No: 54915
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Baş-boyun bölgesi kanserleri fonksiyonel ve kozmetik açıdan önemli hasarlara yol açarlar. Bu kanserlerin en sık görülen şekli epidermoid kanserlerdir. Baş-boyun kanserli hastaların erken tanısı, prognozun tahmini ve tedavinin monitorizasyonu konusunda ciddi sıkıntılar vardır. Bu sıkıntıların giderilmesinde tümör belirteçlerinin önemli bir rolü olabilirse de günümüze kadar, bu amaçla rutin olarak kullanılabilecek bir tümör belirteci bulunabilmiş değildir. İyi bir tümör belirtecinin ucuzluk, kolay ölçülebilirlik, yüksek sensitivite ve spesifite gibi özelliklere sahip olması gerekir. Tissue polypeptide antigen'in (TP A) bu özelliklerin mühim bir kısmını taşıdığı ve bazı kanser türlerinde iyi sonuçlar verdiği bilinmektedir. Bu gerçeklerden hareketle TPA'nın baş-boyun epidermoid kanserlerinde eksikliği hissedilen konularda yararlı olabilecek bir tümör belirteci olabileceği düşüncesi ile bu çalışma planlanmıştır. Çalışmada baş-boyun epidermoid kanserli 30 olguda tedavi öncesinde, tedavi sonrası 2. ve 12. aylarda TPA'nın serum değerleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY“The Value of Tissue Polypeptide Antigen in Diagnosis, Prediction of Prognosis and Follow Up of Treatment of the Head and Neck Epidermoid Cancers”Head and neck cancers result with a considerable amount of function loss and cosmetic deformity. Epidermoid carcinoma is the most frequent histopathologic type of head and neck cancers. Serious problems are still evident in the early diagnosis, in prediction of prognosis and follow up of the therapy. Reliable tumor markers have not been found yet which can be used in routine study, although they play important roles to solve these problems. A tumor marker should have properties like high sensitivity and cheapness and easy application. TPA is a well-known marker that has some of these properties, and has good results on some other localization of cancers. In this study, we investigated the serum TPA levels of 30 epidermiod cancer patients in head and neck region. The measurement procedure performed once before and twice after the treatment on 2nd and 12th month.