Ovacık (Karabük) ilçesi briyofit florası
The bryophyte flora of Ovacik (Karabuk) district
  1. Tez No: 549166
  2. Yazar: BEYNURE VERİMBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET ÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, Karabük iline bağlı Ovacık ilçesinin briyolojik çeşitliliğini ortaya koymaktır. Bu nedenle, 2015-2016 yılları arasında araştırma alanına arazi gezileri düzenlenmiştir. Ormanlar, çayırlar, bozkırlar ve ekilebilir alanlar gibi farklı habitatları içeren 20 farklı örnekleme noktasından 469 briyofit örneği toplanmıştır. Toplamda 152 tür ve tür altı takson tespit edilmiştir, 15 ciğerotu (Marchantiophyta) ve 137 karayosunu (Bryophyta). Bunlardan, 35 takson Karabük ili için yenidir. Bu ilavelerle birlikte, Karabük ilindeki briyofit taksonlarının sayısı 315'e (38 ciğerotu ve 277 karayosunu) ulaşmıştır. Ayrıca, 6 takson Henderson kareleme sistemine göre, A2 karesi için yeni kayıttır. Floristik listede, sistematik hiyerarşiye uygun olarak düzenlenmiş taksonlar lokalite bilgileri, dağılımları, yaşam formları ve bazı ekolojik özellikleri ile birlikte sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to reveal the bryodiversity of Ovacık district of Karabük province. Therefore, field trips were organised to the research area between 2015-2016. 469 samples were collected from 20 different sampling points including different habitats such as forests, meadows, steppes and arable areas. A total of 152 specific and infraspecific taxa have been identified, 15 liverworts (Marchantiophyta) and 137 mosses (Bryophyta). Of these, 35 taxa are new to Karabük province. With these additions, the number of the bryophyte taxa of Karabük province has reached up to 315 (38 liverworts and 277 mosses). Moreover, 6 taxa are new records for A2 square, according to the Henderson grid system. In the floristic list, taxa arranged systematically hierarchy have been presented with localities data, distribution, life forms and some ecological features.