Ovacık (Karabük) ve çevresinin flora ve etnobotanik özellikleri
Floristic and ethnobotanical features of Ovacık (Karabük)
  1. Tez No: 430967
  2. Yazar: BURAK DİKİLİTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Araşırma alanı Karabük ilinin Ovacık ilçesi ve çevre köyleridir. Araştırma alanında Şubat 2015 ve Şubat 2016 yıllarında gerçekleştirilen arazi çalışmaları sonucunda 283 bitki örneği toplanmıştır. Toplanan bitkilerin teşhis edilmesi sonucu 58 familyaya ait 163 cins ve 237 takson tespit edilmiştir. Alanında en fazla taksona sahip familyalar 28 (%11.81) takson ile Fabaceae, 25 (%10.55) takson ile Asteraceae ve 18 (%7.59) takson ile Lamiaceae familyalarıdır. Cins sayısı bakımından en zengin familyalar Asteraceae 17 cins, Fabaceae 15 cins, Lamiaceae 14 cins ve Rosaceae 12 cinstir. Endemik olan 15 adet tür tesit edilmiştir.Araştırma alanından toplanan bitki örneklerinin % 10'u (24 takson) İran-Turan, %12'si (29 takson) Akdeniz ve %18'i (43 takson) Avrupa-Sibirya fitocoğrafik bölgeleri elementi olup %59'u (141 takson) çok bölgeli ve bilinmeyen taksonlardan oluşmaktadır. Etnobotanik açıdan ise bölge halkının çeşitli amaçlarla kullandığı 62 adet tür tespit edilmiştir.Etnobotanik amaçla en çok kullanılan familya 8 tür ile Rosaceae familyasıdır. Daha sonra sırasıyla 5 tür ile 4 tür ile Fabaceae ve Liliaceae familyaları gelmektedir. Asteraceae 3, Corylaceae, Fagaceae, Iridaceae, Poaceae, Polygonaceae ve Primulaceae familyaları 3 tür ile temsil edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Research area is located in Ovacık and its villages in Karabük district. 283 plant samples were collected after the field survey between February 2015- February 2016. 237 taxa belonging to 163 genus and 58 families were identified. The most common families are Fabaceae with 28 (%11.81) taxa, Asteraceae with 25 (%10.55) taxa and Lamiaceae with 18 (%7.59) taxa. The most common families regarding to number of genus are Asteraceae 17 genus, Fabaceae 15 genus, Lamiaceae 14 genus and Rosaceae 12 genus. There are 15 endemic species. Plant species regarding to their phytogeographical regions are 10%(24 taxa) İrano-Turanian, %12 (29 taxa) Mediterranean, %18 (43 taxa) European-Siberian and %59 (141 taxa) cosmopolite and unknown taxa. Regarding to ethnobotanical view 62 plant species are used by local people for various purposes. The most common family is Rosaceae with 8 taxa in terms of ethnobotanical usage. In addition to this Fabaceae and Liliaceae families 5 and 4 taxa, respectively. Asteraceae,Corylaceae, Fagaceae, Iridaceae, Poaceae, Polygonaceae and Primulaceae familiesare represented by 3 taxa for each.