Guinea piglerde amiksinin ototoksik etkisinin histopatolojik olarak araştırılması
  1. Tez No: 54920
  2. Yazar: YUSUF BİRKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Kullanılmakta olan bir çok ilacın ototoksik etkisi olabildiği, bu etkinin gelişiminde bir çok faktörün etkili olabileceği ileri sürülmüştür. Çalışmamızda amikasinin intraperitoneal olarak, 200 mg/kg/gün, 400 mg/kg/gün ve 700 mg/kg/gün dozlarında uygulamasının oluşturacağı histopatolojik değişikliklerin değerlendirilmesini yaptık. Bu çalışma neticesinde amikasinin ototoksik etkisinin bazal kıvrımdan başlayıp apekse doğru azalarak ilerlediğini tesbit ettik. Hidropik ve vakuoler dejenerasyonların ise 7 gün içinde gelişebileceğini gözledik. Oluşan histopatolojik değişikliklerin şiddeti, kısa sürede uygulanan ilacın dozuna bağlı olmadığını, istatistiki olarak tesbit ettik.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It has been suggested that many drugs could have ototoxic effect and various factors could take role in development of this effect. In this study, ototoxic effect of amikacin in the guinea pigs was investigated. Intraperitoneal injection of amikacin (200 mg/kg/d, 400 mg/kg/d and 700 mg/kg/d) was performed. Toxic effects of amikacin were determined by histopatological evaluation. We determined that ototoxic effect of amikacin started from basal turns of cohlea and this effect decreased gradually up to apex. We also observed that hydropic and vacoular degenerations could develope in 7 days. We statistically showed that rate of histopathological changes was not depend on dose of amikacin in short administration time.