Ultrasonografide karaciğer yağlanmasının nicel olarak değerlendirilmesi
Quantitative evaluation of fatty liver in ultrasonography
  1. Tez No: 549205
  2. Yazar: SEVİL TOPRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER KARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Karaciğer yağlanması günümüzde sıkça karşılaşılan hastalıklarından bir tanesidir. Bu hastalığın teşhis ve takibinde ultrason, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme gibi görüntüleme tekniklerinin yanısıra biyopsi ve kan testleri de kullanılmaktadır. Çeşitli alanlarda teknoloji gelişmeye devam ederken, hastalıkların teşhisinde, hâlâ maliyeti düşük, kolay erişilebilir, hızlı ve invaziv olmayan yöntemler öncelikli olarak tercih edilmektedir. Karaciğer yağlanmasının tespit ve takibinde ise en çok kullanılan yöntem ultrason görüntüleme yöntemidir. Ultrason kolay ulaşılabilen, düşük maliyetli ve insan sağlığı açısından bilinen zararı olmayan bir yöntemdir. Ultrason görüntüleme yöntemi karaciğer yağlanmasının tespitinde oldukça sık kullanılmasına rağmen ultrason görüntülerini kullanarak hastalığı teşhis etmek için her zaman bir uzman görüşüne ihtiyaç duyulmaktadır. Uzman, karaciğer yağlanmasını, ultrason görüntülerindeki bulguları değerlendirerek derecelendirmektedir. Ancak, ultrason görüntüleri üzerinde uzman tarafından yapılan bu karaciğer yağlanmasına ilişkin değerlendirme farklı zamanlarda farklı yorumlara sebep olabilmektedir. Bir diğer ifadeyle, karaciğer yağlanma seviyesinin bir öncekine göre farklı seviyede olduğu yönünde (subjektif) yorum yapabilmektedir. Bu tezin amacı, ultrason görüntüsünden karaciğer yağlanmasının objektif olarak tespit edilmesinde uzman görüşünü destekleyen ve uzmana yardımcı olabilecek matematiksel bir yöntem önermektir. Böylece önerilen yöntem ile elde edilen nicel sonuç sayesinde hem hastaya daha objektif bilgi verilebilecek, hem de ultrason görüntülerinin farklı zamanlarda değerlendirilmesinde uzmana kolaylık sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, fatty liver is one of the common encountered liver diseases. In addition to imaging techniques such as ultrasound, computed tomography, magnetic resonance imaging, biopsy and blood tests are used in the diagnosis and follow-up of this disease. While technology continues to evolve in various areas, it is still preferable to diagnose diseases with low-cost, easily accessible, fast and non-invasive methods. Ultrasonography is the most commonly used method for the detection and follow-up of liver fat. Ultrasound is a method that is easily accessible, low cost and has no known harm in human health. Although ultrasound imaging method is used frequently to detect fatty liver, there is always a need for an expert opinion to diagnose the disease using ultrasound images. The expert gradates fatty liver by evaluating the findings in the ultrasound images. However, the evaluation of this liver fatty tissue by experts on ultrasound images may cause different interpretations at different times. In other words, the level of fatty liver can be interpreted to be different from the previous one. The aim of this thesis is to propose a mathematical method that can assist the expert and support the expert opinion in objective detection of fatty liver from ultrasound image. Thus, with the quantitative result obtained from the proposed method, the patient can be given more objective information and the expert can be provide convenience to evaluate the ultrasound images at different times.