Aile destek eğitim programının annelerin çocuklarıyla olan ilişkilerine ve çocuklarının sosyal davranış denetimlerine etkisi
The effect of family support training program on mothers' children and their children's social behavior inspections
  1. Tez No: 549206
  2. Yazar: GÜLSÜM MOLLAHÜSEYİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP FULYA TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma, aile destek eğitiminin annelerin çocuklarıyla olan ilişkilerine ve çocuklarının sosyal davranış denetimlerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu modelde nitel ve nicel yöntemlerin bir arada kullanıldığı karma yöntem uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Tokat ili Turhal ilçesinde ikamet etmekte olan 18 anne oluşturmuştur. Araştırmacı tarafından sekiz hafta süreyle annelere aile destek eğitimi verilmiştir. Eğitim öncesinde ve sonrasında ölçekler uygulanarak araştırmanın nicel verileri toplanmıştır. Eğitim bittikten altı ay sonra annelerle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilerek araştırmanın nitel verileri toplanmıştır. Araştırmada nicel veriler,“Kişisel Bilgi Formu”,“Çocuk-Anne Baba İlişki Ölçeği”ve“Aile Sosyal Davranış Denetim Ölçeği”ile toplanmıştır. Nitel veriler ise araştırmacı tarafından hazırlanan“Görüşme Formu”ile toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde frekans ve yüzdelik dağılımlardan yararlanılmış, ortalama puanlar ve standart sapma hesaplanmış, gruplar arası karşılaştırmalarda Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda anne-çocuk ilişkisi ve annelerin sosyal davranış denetimi konularında alınan eğitim öncesi ve sonrası anlamlı bir farklılığın olmadığı belirlenmiştir. Eğitimden altı ay sonra annelere uygulanan görüşme formu sonucunda ise anne-çocuk arasındaki ilişkinin daha nitelikli hale geldiği ve sosyal davranış denetimi konusunda daha bilinçli oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effect of family support education on mothers' relationships with their children and their children's social behavior. In the research, a mixed method was used in the pre-test-post-test control group design with a combination of qualitative and quantitative methods. The study group consisted of 18 mothers residing in the district of Turhal, Tokat province. Mothers were given family support training for eight weeks by the researcher. Quantitative data of the study were collected by applying the scales before and after the training. Semi-structured interviews were conducted with mothers six months after the end of the training and the qualitative data of the study were collected. The quantitative data in the study,“Personal Information Form”,“Child-Parent Relationship Scale”and“Family Social Behavior Control Scale”was collected. Qualitative data were collected by“Interview Form”prepared by the researcher. In the analysis of quantitative data, frequency and percentage distributions were used, mean scores and standard deviation were calculated, and Wilcoxon signed rank test was used for comparison between groups. As a result of the study, it was determined that there was no significant difference between mother-child relationship and social behavior control of mothers before and after education. As a result of the interview form applied to mothers six months after the training, it was concluded that the relationship between mother and child became more qualified and more conscious about social behavior control.