Kredi kartı kullanımının hedonik, plansız ve kompulsif satın alma davranışı üzerine etkisi bağlamında bir araştırma
A research on the effect of credit card usage on hedonic, unplanned and compulsive purchasing behavior
- Tez No: 549216
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESEN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Günümüzde dünya çapında yaygınlaşan tüketim kültürü bireyleri ve toplumu şekillendiren en etkili güçlerden birine dönüşmüştür. Tüketilen mal ve hizmetlerin ödemelerinin yapılmasında geçmişte nakit para kullanılırken, daha sonra plastik kartlar (kredi kartı) kullanılmaya başlanmış ve bu kullanım gün geçtikçe yaygınlaşmıştır. Türkiye'de kullanım oranı büyük ölçüde artmakta olan kredi kartları, ödeme avantajları sağlayarak hayatı kolaylaştırmaktadır fakat aşırı tüketime ve ihtiyaç dışı ürünlerin satın alınmasına neden olabildiği için bilinçsiz kullanım sonucunda kullanıcılarına ödemelerinde sorunlar yaratabilmektedir. Tüketim alışkanlıklarının farklılaşmasının sonucunda hedonik, kompulsif ve plansız satın alma gibi rasyonel olmayan satın alma davranışları ortaya çıkmıştır. Yani tüketiciler eğlence için, anlık kararlarla ya da dürtü bozuklukları ile ihtiyaçları olmayan ürünleri satın almaya yönelebilmektedirler. Kredi kartlarının sağladığı avantajlar bu rasyonel olmayan davranışları tetiklemekte ve dürtüsel satın alımlara yol açmaktadırlar. Bu çalışmada kredi kartı kullanımının; hedonik, kompulsif ve plansız satın alımlar üzerindeki etkisini ölçmek amaçlanmıştır. Kredi kartı kullanımının; hedonik, kompulsif ve plansız satın alma davranışları üzerinde etkisinin ve bu kavramlar arası bir ilişki olup olmadığının ölçülebilmesi için anket uygulaması yapılmıştır. Hazırlanan anketler bir takım kısıtlar (zaman, maliyet vb.) nedeniyle Konya ili merkezinde ikamet etmekte olan 800 kişi üzerinde kolayda örneklem yöntemi kullanılarak uygulanmıştır. Araştırma sonucunda kredi kartı kullanımının, hedonik, plansız ve kompulsif satın alma davranışları üzerinde etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
Consumption culture has become one of the most influential forces shaping individuals and society. In the past, cash was used to make payments for consumed goods and services, then plastic cards (credit cards) started to be used and the day became widespread. The increasing use of credit cards in our country facilitates life by providing payment advantages, but it can create paying problems as a result of unconscious use as it allows for over-consumption and the purchase of products that are not needed. As a result of the differentiation of consumption habits, non-rational buying behaviors such as hedonic, compulsive and unplanned purchasing have emerged. In other words, consumers can go for entertainment, with instant decisions, with products that do not need them with impulse disturbances. The advantages provided by credit cards trigger these non-rational behaviors and allow for impulsive purchases. The purpose of this study is to measure the effect of credit card usage on hedonic, compulsive and unplanned purchases. Use of credit cards; The questionnaire was applied to measure the impact of hedonic, compulsive and unplanned acquisition behaviors and whether there is a relationship between these concepts. The questionnaires were applied by using the sampling method in 800 people who are residing in the center of Konya due to some constraints (time, cost etc.). As a result of the study, it was concluded that the use of credit cards had an effect on hedonic, unplanned and compulsive buying behaviors.