Yüksek riskli gebelerde doppler ultrasonografi
The Use of doppler sonography in the evaluation of the high-risk pregnancy
- Tez No: 54927
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
VI - ÖZET Fötal Dopplerin ana amacı, fötal malnutrisyon ve azalmış oksijenizasyon veya bunların neden olduğu fötal büğüme ve fötal iyilik üzerindeki kötü etkilere neden olan plasenta! disfonksiyonun yarattığı hemodinamik değişiklerin mümkün olduğunca kısa sürede ortaya çıkarılmasıdır. Plesantal hemodinamik bozuklukların varlığım göstermek amacı ile IUGR'de kullanılan Umblikal indeksin fötal büyümeyi takipteki sensitivitesi %60'tır. Bununla birlikte umblikal veya aortik dalga formunda diastol sonu akımı olmaması şiddetli fötal distres ve neonatal serebral komplikasyonlann bir belirleyicisidir. Hipoksi ve fötal distres durumunda oluşan serebral akım değişiklikleri araştırması süren oldukça ilginç bir alandır. Birçok çalışmada fötal hipoksi ve fötal iyilik ile serebral Doppler bulgularında iyi bir korelasyon görülmesine rağmen, günlük pratikte fötal distres ile mücadele ve gebeliği sonlandırma kararı vermede serebral Dopplerin nasıl ve ne derece etkili kullanılacağına dair çıkarım yapmak için henüz çok erkendir. Serebro plasental indeks (CPR) olan beyin ve plesantaya gelen akım oranlan IUGR ve hipoksiyi değerlendirmede günümüzde en yaygın olarak kullanılan parametredir. Bu parametre gebeliğin ikinci yansında tek bir kesme değere (Cut off ) sahiptir ( CPR normal >1 veya 1.1) ve aynı zamanda kalp hızından bağımzırdır. Diğer yandan IUGR çoğunlukla bozulmuş beyin metabolizması ve beyin gelişimi ile birlikte olduğu için, IUGR'nin bir endikatörü olan CPR aynı zamanda kötü perinatal sonuçlarında habercisidir. Rezistans indeksleri kalp hızına bağımlı olduklarından oldukça aşikar olarak açıktaki sadece bu parametrelerle bir sonuca varmak hatalı va zaralı çıkarımlara neden olabilir.Fötal hemodinamiği geçekçi bir şekilde değerlendirebilmek için birden çok birbirini takip eden günlük Doppler indeks ölçümleri yapılmalıdır. Bunula birlikte umblikal indekste bir artış ve serabral veya CPR indeksinde bir azalış normal sınırlarda olsalar bile patolojik olarak göz önünde bulundurulmalıdır. Tersine umblikal indeksteki progresiv düşüş, serabral indeksteki progresiv düşüş veya CPR'deki sabitlik normal diagramdaki normal limitlerin dışında olsa bile normal kabul edilmelidir. Çalışmalarda görühnüştürki, orta derecede IUGR'li (normal doğum fötal ağıhğın %10'nundan az) 47gebelerde serabral ve umblikal indekslerin her ikisi de dalgalanmalar gösterirken CPR regüler bir şekilde gelişmenin erken döneminden itibaren düşüş gösterir. Sonuç olarak eğer Doppler ölçümleri giderek artan bir şekilde doğum uzmanına yardımcı oluyorsa, yakın gelecekte belirgin hale getirmemiz gereken amaç öncelikle geniş topluluklarda Doppler indekslerinin randomize çalışmalarla geçerliliğinin ortaya çıkarılması, ikincil olarak da fötal akım değişikliklerinden sorumlu olan fizyopatolojik fenomenlerin çalışılmasıdır. 48
Özet (Çeviri)
VII - SUMMARY The Use of Doppler Sonography in The Evaluatnon of The High -risk Pregnancy The objective of fetal Doppler is to detect as soon as possible any hemodynamic change that could allow the indentification of a placental dysfunction (With fetal malnutrition and low oxygenation ), or the consequences of this abnormality on fetal growth and well being. The umbilical resistance index has been used to confirm the existence of placental hemodynamic disorders in the case of IUGR, but the sensitivity of this parameter for the follow -up of fetal growth remains close to 60 %.Nevertheless, the absence of end- diastolic flow on the umbilical or aortic Doppler waveform is an indicator of severe fetal distress and neonatal cerebral complications. The cerebral flow changes in relation to hypoxia and fetal distress remains one of the most interesting areas to be in vestigated. Even though many studies have already demonstrated good correlations between cerebral Doppler data and fetal hypoxia, or fetal well-being, it is too early to make conclusion about how to use mis cerebral Doppler in routine practice for the management of fetal distress and to make the decision to interrupt a gestation. The cerebroplacental index that measures the proportion of flow supplying the brain and the placenta is now the most widely used parameter for the assessment of IUGR and hypoxia. One reason is that it takes into account the causes and the consequences of the placental insufficiency responsible for IUGR and hypoxia. The second reason is that this parameter is not heart rate dependent, and has a single cutoff value (CPR normal if >l,or l.l),at least during the second half of the pregnancy. On the other hand, because IUGR is most of the time associated with brain metabolism disturbances and delayed brain development, the CPR, already an indicator of IUGR, is also an accurate parameter for the prediction of poor perinatal outcome. It is also clear that, because the resistance indices are heart rate-dependent,it is hazardous to make any conclusion from one absolute value of any of these parameters. Only several successive daily measures of the Doppler indices may lead to a more realistic evaluation of fetal hemodynamics.Moreover, any increase in the umbilical 49index or decrease in the cerebral or CPR index, even inside the normal range, will have to be considered as pathologic. Converseh/,the progressive decrease in the umbilical index,the progressive decrease in the cerebral index, or the stability of the CPR, even out of the normal limits on the diagram, will be considered as normal.It's clear there are fiuctiations of both the umbilical and cerebral resistance indices; however, the CPR decreases regularly during the early phase of development of moderate IUGR (normal delivery, fetal weight 10th centile ).One can note that all these indices stay within their normal range or at the limit. Finally, even if the Doppler measurements increasingly help the obstertrician, the objectives for the near furrure must be first to test in routine practice the true possibilities of Doppler indices in large randomized studies, and second to point out the physiopathologic phenomena responsible for fetal flow disturbances.For those aims theanimal experimentation will be of great interest. 50