11-14 gebelik haftaları arası transabdominal uterin arter doppler ultrasonografinin yüksek riskli gebelerde kötü gebelik sonuçlarını tahmini
Transabdominal uterine artery doppler between 11 and 14 weeks of gestation for the prediction of outcome in high-risk pregnancies
  1. Tez No: 411838
  2. Yazar: ALİ EMRE TAHAOĞLU
  3. Danışmanlar: UZMAN SİMTEN GENÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Erken transabdominal uterin arter doppler ölçümünün preeklampsi için yüksek riskli gebeliklerin kötü sonuçlarını tahmin etmekteki değerinin tayin edilmesi. Metod: Bu bir observasyonel çalışmadır. Preeklampsi için yüksek riskli 56 kadına 11-14 gebelik haftalarında transabdominal doppler USG uygulandı.Anormal uterin arter doppleri bilateral çentik olması veya ortalama RI nın 0,80 den büyük olması olarak kabul edildi.Kötü sonuçlar preeklampsi İUGK ,plasenta dekolmanı ve İUMF olarak öngörüldü. Sonuçlar: 56 hastanın 21'inde(%37,5) anormal uterin doppler ve 35'inde(%62,5) normal doppler akımı ve RI görüldü. Anormal uterin akımın preeklampsi gelişimi için sensitivitesi %85, spesivitesi %69, pozitif prediktif değeri %28,6 olarak bulundu. Doppler normal olduğunda hem IUGK hem de preeklampsi gelişimi için negatif prediktif değeri %97,1 dir. Tartışma: Yüksek riskli gebelerde 11-14. haftalar arası uterin arter dopplerinin normal impedansı güçlü bir şekilde normal gebelik sonuçları ile birliktedir.
Özet (Çeviri)
Objective: To assess the value of early transabdominal uterine artery Doppler ultrasound for the prediction of gestational outcomes in pregnancies at high risk for preeclampsia. Methods: This was an observational study. Doppler ultrasound of the uterine arteries at 11–14 weeks of gestation was performed in 56 women at high risk for preeclampsia. Abnormal uterine Doppler was defined by the presence of bilateral notching or by a mean resistance index (RI) 40.80. Adverse outcomes evaluated were preeclampsia, fetal growth restriction, placental abruption, intrauterine death. Results: Among 56 women, 21 (37,5%) had abnormal uterine Doppler and 35 (62,5%) had normal Doppler waveform configuration and RI. Abnormal uterin artery doppler sensitivity was % 85, spesifity % 69 positive predictive value %28,6. When the Doppler was normal, the negative predictive value for IUGR and preeclampsia was %97,1 Conclusions: Normal impedance to flow in uterine arteries between 11 and 14 weeks of gestation is strongly related to a normal pregnancy outcome in women at high risk for preeclampsia.