Periapikal lezyonlu mandibular molar dişlerin kök kanal tedavisinde NaOCl'nin Er,Cr:YSGG lazer ile aktivasyonlu final irrigasyonunun 1. ve 3. aylarda diş eti oluğu sıvısındaki RANKL/OPG seviyelerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of Er,Cr:YSGG laser activated NaOCl in final irrigation on RANKL/OPG levels in the gingival crevicular fluid of mandibular molars with periapical lesions at 1 and 3 months
  1. Tez No: 817861
  2. Yazar: FURKAN EVRENDİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN ÖZLEK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma periapikal lezyonlu mandibular molar dişlerin kök kanal tedavisinde kullanılan NaOCl'nin Er,Cr:YSGG lazer ile aktivasyonunun, tedavi sonrası 1. ve 3. Aylarda diş eti oluğu sıvısındaki RANKL/OPG düzeylerine etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmaya 30 hasta dahil edilmiştir, her biri periapikal lezyonlu alt molar dişe sahiptir. Tüm hastalara iki seans kök kanal tedavisi uygulanmıştır. Hastalar, NaOCl aktivasyonunda kullanılan yönteme göre rastgele iki gruba ayrılmıştır (n=15); Grup 1, Er,Cr:YSGG lazer ile NaOCl aktivasyonu yapılan hastaları içermekteyken, Grup 2 (kontrol), herhangi bir irrigasyon aktivasyonu yapılmayan hastalardan oluşmaktadır. Tedavi edilecek dişlerin diş eti oluğundan tedavi öncesi, tedaviden 1 ay ve 3 ay sonra diş eti oluğu sıvısı örnekleri alınmış ve bu örnekler analiz yapılana kadar -80°C'de saklanmıştır. ELISA yöntemi kullanılarak yapılan analizlerde, diş eti oluğu sıvısındaki RANKL/OPG seviyeleri belirlenmiştir. İstatistiksel analizler için Mann Whitney U ve Fisher's Exact testleri kullanılmıştır. Gruplar arasında Er,Cr: YSGG lazer ile yapılan NaOCl aktivasyonunun diş eti oluğu sıvısındaki RANKL/OPG oranına istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Grup içi analizlerde ise RANKL/OPG oranının, her iki grupta da tedavi sonrası 3. ay değerlerinin tedavi öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı olmamasına rağmen azaldığı, Er,Cr YSGG lazer grubunda ise tedavi sonrası 1.ay değerlerinin tedavi öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde azaldığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effect of Er,Cr:YSGG laser activation of NaOCl during final irrigation on the levels of RANKL/OPG in the gingival crevicular fluid of mandibular molars with periapical lesions at 1 and 3 months after treatment. Thirty patient, each with periapical lesions in mandibular molars, were included in the study. All patients underwent two sessions of root canal treatment. The patients were randomly divided into two groups based on the method of NaOCl activation used (n=15). Group 1 received NaOCl activation with Er,Cr:YSGG laser, while Group 2 (control) did not undergo any irrigation activation. Gingival crevicular fluid samples were collected from the gingival crevice of the treated teeth before treatment, at 1 month, and at 3 months after treatment, and these samples were stored at -80°C until analysis. ELISA method was used to determine the RANKL/OPG levels in the gingival crevicular fluid. Statistical analysis was performed using the Mann Whitney U test and Fisher's Exact test. It was found that there was no statistically significant effect of NaOCl activation with Er,Cr:YSGG laser on the RANKL/OPG ratio in the gingival crevicular fluid between the groups. However, intra-group analysis revealed decrease not statistically significant in the RANKL/OPG ratio at 3 months after treatment compared to pre-treatment values in both groups, and a statistically significant decrease in the RANKL/OPG ratio at 1 month after treatment compared to pre-treatment values spesifically in the Er,Cr:YSGG laser group.