ER,CR:YSGG lazerin kök kanal tedavisi tekrarına ek olarak kullanımının bakteri eliminasyonuna olan etkisinin in-vitro incelenmesi
In-vitro evaluation of the antibacterial effects of using Er, Cr:YSGG laser as an addition to root canal retreatment
- Tez No: 765865
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT MADEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı Er,Cr:YSGG lazerlerin tekrarlayan kök kanal tedavilerine ek olarak kullanımının bakteri eliminasyonuna olan etkileri in-vitro olarak araştırmaktır. Deneyimizde NaOCl'nin etkisini, lazer dezenfeksiyonun etkisi ile bağımsız olarak karşılaştırılacak ve ekstra bir parametre olarak değerlendirmesi yapılacaktır. Yöntemler: 52 adet yeni çekilmiş, düz ve tek köklü, insan daimî mandibular kanin, birinci ve ikinci premolar dişin kron kısımları su soğutması altında ayrıldı ve kalan kök parçalarının kanal uzunlukları apeks locator cihaz yardımı ile ölçüldü. Köklerin çalışma boyları 12 mm olarak eşitlendikten sonra tüm örnekler ProTaper F2 eğesi ile genişletilerek standardizasyonları sağlandı. Tüm kanallar ProTaper F2 gutta perka ve SealApex kök kanal patı ile dolduruldu. 2 hafta 37o C'de inkübatörde bekledikten sonra ProTaper F2 eğe ile gutta perkalar söküldü. Ardından örnekler sterilize edildi ve E. faecalis ATCC 29212 kültürü (~2,0-2,4x1010 kob/mL) ile enfekte edildi. Dişler rastgele 4 gruba ayrıldı (n=13). Deney gruplarına işlem yapılmadan önce kanallardan kağıt konlar ve H eğe yardımı ile başlangıç örnekleri (S1) toplandı. Grup 1'de F3 eğesi ile şekillendirme yapıldı. Grup 2'de F4 eğesi ile şekillendirme yapıldı. Grup 3'te F3 eğesi ile şekillendirmeyi takiben lazer dezenfeksiyon uygulaması yapıldı. Grup 4'te F4 eğesi ile şekillendirmeyi takiben lazer dezenfeksiyon uygulaması yapıldı. Bu uygulamalardan sonra kanallardan S2 örnekleri toplandı. Tüm örnekler 2 ml %2,5 NaOCl ile irrige edildi ve sonrasında S3 örnekleri toplandı. Elde edilen örneklerin steril serum fizyolojik ile seri dilüsyonları hazırlandı ve kültür sayım yöntemi kullanılarak BHI agar ortamında hücre sayımları yapıldı. Veriler Shapiro-Wilk testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), tekrarlı ölçümlü varyans analizi, iki yönlü tekrarlı ölçümlü varyans analizi ve Tukey HSD ikili karşılaştırma testi ile incelendi. (p0,05) Lazer dezenfeksiyon uygulaması kanal şekillendirilmesi F3 ile yapılan gruplarda bakteri eliminasyonunda istatistiksel olarak anlamlı bir fark yaratmazken, kanal şekillendirmesi F4 ile yapılan gruplarda bakteri eliminasyonuna istatistiksel olarak anlamlı bir katkı yapmış oldu. Kanal şekillendirmesi F3 boyunda yapılan gruplarda NaOCl irrigasyonu, lazere göre daha başarılı bir sonuç verirken, kanal şekillendirmesi F4 boyunda yapılan gruplarda ise lazer uygulaması, NaOCl irrigasyonuna göre daha başarılı bir sonuç verdi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to investigate the antibacterial effects of using Er,Cr:YSGG lasers in addition to mechanical preperation on retreatment cases. In this study, the effect of NaOCl will be independently compared with the effect of laser disinfection and evaluated as an extra parameter. Methods: The crowns of 52 newly extracted, straight and single-rooted human permanent mandibular canines, first and second premolars were separated under water cooling, and the canal lengths of the remaining root fragments were measured with the help of the apex locator device. After the working lengths of the roots were set as 12 mm, all samples were enlarged with the ProTaper F2 file and standardization was completed. All canals were obturated with ProTaper F2 gutta percha and SealApex root canal sealer. After 2 weeks in an incubator at 37o C, the gutta-perchas were removed with a ProTaper F2 file. Then all samples were sterilized and infected with a pure culture of E. faecalis ATCC 29212 (~2,0-2,4x1010 CFU/mL). Teeth were randomly divided into 4 experimental groups (n=13). Before the treatment of the experimental groups, initial samples were collected from the canals using paperpoints and H files. In group 1, shaping was completed with the F3 file. In group 2, shaping was completed with the F3 file. In group 3, laser disinfection was applied after shaping with the F3 file. In group 4, laser disinfection was applied after shaping with the F4 file. After these applications, S2 samples were collected from the canals. Then all samples were irrigated with 2 ml of 2.5% NaOCl and then S3 samples were collected. Serial dilutions of the obtained samples were prepared with sterile saline and colony forming units were counted in BHI agar medium using the culture method. Data were analyzed using Shapiro-Wilk test, one-way variance analysis (ANOVA), repeated measure of variance, two-way repeated variance analysis, and Tukey HSD pairwise comparison test (p0.05) While laser disinfection did not make a statistically significant difference in bacterial elimination in the groups that were shaped with F3, it made a statistically significant contribution to bacterial elimination in the groups that were shaped with F4.