Periapikal lezyonlu dişlerde irrigasyona ek olarak yapılan son yıkamanın tedavi başarısına etkisi: Randomize kontrollü çalışma
Success of additional irrigation procedure with qmix in teeth with periapical lesions: A Randomized controlled trial
- Tez No: 549298
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞİN DUMANİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı; periapikal lezyonlu dişlerde, QMix yıkama solüsyonunun geleneksel yıkama prosedürlerini takiben yapılan son yıkamada kullanılmasının apikal periodontitisin iyileşmesindeki etkisini radyografik ve klinik muayene ile gözlemlemektir. Tek köklü periapikal lezyonlu 60 dişe sahip 60 hasta her biri 10'arlı randomize bir blok tasarımı kullanılarak 2 gruba ayrılmıştır. Kök kanalları WaveOne Gold (WOG; Dentsply Sirona, Ballaigues, İsviçre) döner sistem eğeler ile şekillendirilmiş ve kanal şekillendirilmesi sırasında yandan delikli enjektörler (NaviTips, 30 gauge; Ultradent Products, Inc., South Jordan, UT, ABD) kullanılarak 5 ml 2.5% NaOCl ile irrigasyon yapılmıştır. Son yıkama bir grupta 5 ml 2.5% NaOCl (n=30) ile diğer grupta 5 ml QMix (n=30) ile yapılmıştır. Tüm kanallar 5 ml serum fizyolojik ile yıkandıktan sonra AHPlus kanal patı ve gutaperkalarla soğuk lateral kondenzasyon yöntemi ile doldurulmuştur. Sekiz hasta tedavi sonrası hamilelik, sistemik hastalık ve medikament kullanımı gibi sebeplerden izlemden çıkarılmıştır. Elli iki hasta 12 ay sonra radyografik ve klinik muayene için geri çağırılmıştır. Yedi hasta kontrol randevularına gelmediğinden çalışma dışı bırakılmıştır. Tedavi öncesi ve sonrası PAI skorları karşılaştırılmıştır ve dişler 'sağlıklı' (PAI ≤ 2) veya 'başarısız' (PAI ≥ 3) olarak değerlendirilmiştir. Grupların tedavi öncesi ve 12. ay takip radyografları arasındaki farkları karşılaştırmak için Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Her bir grup için başlangıçtan takip sonuna kadar PAI skorlarındaki değişiklik Wilcoxon testi ile değerlendirilmiştir. Tedaviden 12 ay sonra 45 hasta değerlendirilmiştir. Kırk beş dişin 43'ünde PAI skorunda istatistiksel açıdan anlamlı bir düşüş görülmüştür. QMix grubunda 25 dişin 23'ünde (92%); NaOCl grubunda ise 20 dişin 20'sinde (100%) radyolusensi azalmış veya kaybolmuştur. QMix grubunda 2 dişin PAI skorunda değişiklik görülmemiştir. Başlangıç ve 12. ay sonrası PAI skorlarının değişiminde iki grup arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmamıştır (p= .508). QMix solüsyonunun son yıkamada kullanılması kanal içi dezenfeksiyonda fayda sağlamakla beraber, iyileşme üzerinde anlamlı bir etkisi görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the outcome of a root canal treatment with and without QMix irrigation. Sixty single-rooted teeth with periapical radiolucency of 60 patients were randomized into two groups using a randomized block design with block sizes of 10 patients each. Root canals were prepared with WaveOne Gold (WOG; Dentsply Sirona, Ballaigues, Switzerland) and during instrumentation, irrigation was performed with 5 ml 2.5% NaOCl using 28 side-vented needles (NaviTips, 30 gauge; Ultradent Products, Inc., South Jordan, UT, USA). Final irrigation protocol was performed using 5 ml 2.5% NaOCl (n= 30) or 5 ml QMix (n=30). Then the root canals were irrigated with 5 ml of saline and obturated with gutta-percha and AH Plus sealer, using cold lateral compaction technique. Eight patients were excluded due to pregnancy, systemic disease and use of medicament. The 52 patients were recalled and evaluated radiographically at 12 month according to PAI scores. In this stage, seven patients (7 teeth) were excluded from the follow-up schedule since they did not respond to the recall requests. Pre and post treatment PAI scores were compared and teeth were considered 'healthy' (PAI ≤ 2) or 'diseased' (PAI ≥ 3). Mann-Whitney U test was used to compare the differences between the post-operative and follow-up images of treatment groups. Wilcoxon signed rank test was conducted to examine the changes in PAI score from base line to the follow-up evaluation in each group. Forty five patients were reexamined 1 year after treatment. Overall, a statistically significant decrease in PAI score from the base line to the follow-up evaluation was seen in 43 of 45 teeth. Absence and reduction of the radiolucency together were observed in the QMix group in 23 of 25 teeth (92%) and 20 of 20 teeth (100%) in the NaOCl group. Two teeth were unhealed in QMix group. There was no significant difference between the results of decrease in PAI score was seen in both groups (p= .508). Root canal treatments with and without QMix irrigation contributed equally to periapical healing.