Bitkisel ekstrakt karışımlarının broylerlerde performans, karkas randımanı ve bazı iç organ ağırlıkları üzerine etkisi
Effects of herbal extract mixtures on performance, carcass yield and some internal organ weight in broilers
- Tez No: 549303
- Danışmanlar: PROF. DR. TARKAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırma broyler rasyonlarına farklı düzeylerde ilave edilen bitkisel ekstrat karışımının performans karkas parametreleri ve bazı iç organ ağırlıkları üzerine etkilerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada toplam 192 adet günlük yaşta karışık cinsiyette broyler civciv (Ross 308) her birinde 48 civciv bulunan dört gruba ayrılmıştır. Gruplar kendi içinde 12 adet hayvan içeren 4 alt gruba ayrılmıştır. Denemede bir kontrol ve üç deneme grubu oluşturulmuştur. Kontrol grubuna katkı maddesi ilave edilmemiştir. Deneme gruplarının rasyonlarına sırasıyla 1gr/kg, 2 gr/kg ve 4 gr/kg düzeyinde bitkisel ekstrakt karışımı ilave edilmiştir. Deneme 42 gün sürdürülmüştür. Deneme sonunda rasyonlara ilave edilen bitkisel ekstrakt karışımı (BEK) 'nın performans parametreleri (CA, CAA, YT, YYO), kesim parametreleri ve iç organ ağırlıkları üzerine istatistiksel açıdan önemli farklılıklar yaratmamıştır. Çalışmada BEK performans değerleri üzerine etki göstermemesi broyler rasyonlarına katılan bu ekstraktın aktif moleküllerine ve hayvanlara uygulama dozundan kaynaklandığı düşünülmektedir. Sonuç olarak bitkisel ekstrakt karışımının performans değerleri, karkas ve iç organ ağırlıkları üzerine önemli değişikliklere neden olamadıkları ancak adı geçen katkıların optimum karışımlarının dozları belirlenerek farklı dozlarda farklı dönemlerde hayvanlar üzerinde etkilerinin incelenmesinin faydalı olacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was realized to determine the effects of the mixture of herbal extracts added to broiler rations on performance carcass parameters and some internal organ weights. In this study, a total of 192 mixed-age broiler chicks (Ross 308) were divided into four groups, each with 48 chicks. The groups were divided into 4 subgroups, which included 12 animals. In the trial, groups were composed as control and three trial groups. No additive was supplemented to the control group. 1 g / kg, 2 g / kg and 4 g / kg feed additive were supplemented to the rations of the experimental groups, respectively. The experiment was continued for 42 days. The end of the experiment, performance parameters (CA, CAA, YT, YYO) of herbal extract mixture (HEM) added to rations did not create statistically significant differences on cutting parameters and internal organ weights. In the study, it is thought that the extract was no effect on performance values is due to active molecules of the extract and the level of application to animals in broiler rations. As a result, it was concluded that the herb extract could not cause significant changes on the growth performance, carcass and internal organ weights, but determined the doses of the optimum mixtures of these additives and it would be beneficial to research the effects of the animals on different doses at different periods.