Ortaokul fen bilimleri derslerinde işlenen bilim insanlarına yönelik formüllü tişört yönteminin akademik başarıya etkisi
The effect on academic success of formulated t-shirt method for teaching scientists' studies in middle school science course
- Tez No: 549328
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF HAŞILOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ortaokul 5, 6 ve 7. sınıf fen bilimleri ders kitaplarında öğretilmek istenen bilim insanlarının“formüllü tişört yönteminin”uygulandığı (deney grubu) öğrenciler ile herhangi bir müdahale yapılmayan (okulun diğer şubesindeki öğrenciler) öğrenciler arasında akademik başarı açısından anlamlı bir farklılık olup olmadığını incelemektir. Araştırma yöntemi olarak ise yarı deneysel yöntem kullanılmıştır. Bu çalışmaya 6. sınıfta öğrenim gören 27 öğrenci deney grubu olarak (Tişört giyen öğrenciler) ve 49 öğrenci ise çalışmaya katılmayan okulun diğer şubesindeki öğrenciler olarak çalışma yürütülmüştür. Araştırmanın verileri; bilim insanları ön test ve son test olmak üzere akademik başarı testi, informatif gözlemler, öğrenci ve öğretmen mülakatları aynı zamanda çalışmada kullanılan 20 adet tişört kullanılmıştır. Geliştirilen başarı testinin pilot çalışması bir başka okulda uygulanmış olup testin madde analizi yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre yapılan uygulamanın deney grubu başarı son test sonuçlarına bakıldığında ve yapılan mülakatlar doğrultusunda anlamlı farklılıklar görülmektedir. Formüllü tişört yöntemiyle kazandırılmak istenilen konuların öğrenciler tarafından benimsendiği ve başarılarını arttırdığı gözlemlenmiştir. Araştırma sonuçlarına bakıldığında zeminde insan bedenini kullanılarak tişörtlerin giyilmesi ve öğrencilerin tişörtler üzerindeki bilim insanları ile ilişkilendirilmesiyle öğrenme sağlanması görsellik ve bütünlük açısından aynı zamanda akran öğrenme, aktif öğrenme, sosyal öğrenme gibi öğrenme tekniklerine de katkı sağlamaktadır. Formüllü tişört yöntemiyle geliştirilen bu materyaller aynı zamanda başka alanlarda ve konularda da kullanılabilirlik açısından araştırmacılara ilham kaynağı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate whether there is a significant difference on academic success between the students in experimental group who have used formulated t-shirt method and in other class branches who haven't been intervened. Quasi experimental method has been used for research method. The study has been conducted with 27 students in 6th grade who has worn T-shirt as experimental group and other 49 students in other class branches who have been no intervened. Not only the achievement test, pre-test and post-test of scientist, but t-test, informative observations, student and teacher interviews have been also used with 20 t-shirts in the data of the research. The pilot study of the developed achievement test has been applied in another school and item analysis of the test has been done. According to the findings of the research, significant differences have been seen by evaluating the last test results of the experimental group and interviews having been done. It has been observed that the achievements which are desired to be gained with the formulated t-shirt method have been adopted by the students and they increase their success.When the test results are evaluated, providing learning by linking with materials such as T-shirts used as a ground on the human body also contributes to learning techniques such as peer learning, active learning and social learning in terms of visuality and integrity. These materials, which are developed with the formula t-shirt method, are also a source of inspiration for researchers in terms of usability in other areas and subjects.