Hedonik alışveriş motivasyonları ve teknoloji kabul modeli bileşenlerinin çevrimiçi satın alma niyetine etkisi: Sosyal medya kullanıcıları üzerine bir araştırma
The effect of hedonic shopping motivations and technology acceptance model components on the intention of online purchase: A research on social media users
- Tez No: 549348
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÇABUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Sosyal medyanın bireyler arasında kullanımının artmasıyla beraber, tüketici davranışlarına olan etkisi gün geçtikçe daha da belirginleşmektedir. Sosyal medyadaki etkileşimlerin hızı ve maliyetinin oldukça düşük olması firmaların ilgisini çeken bir durumdur. Bireysel kullanımların yanı sıra firmaların ticari amaçlarla sosyal medyayı kullanmaları, sosyal medya platformlarını oldukça büyük bir pazar haline getirmiş ve sosyal medya üzerinde hem ticari hem de bireysel davranışların incelenmesindeki önemi artmıştır. Yeni bir pazar haline gelen sosyal medya sayesinde; her birey internetten bilgi toplamanın yanı sıra, içerik üreterek, başka kişilere deneyim ve tecrübelerini aktarmakta, onlarla interaktif bir şekilde etkileşime geçmektedir. Hal böyle iken firmaların; sadece tüketicilerin istek ve ihtiyaçlarını karşılamalarından ziyade, tüketici odaklı faaliyetlerde de bulunması gerekir. Çünkü bireyler sadece ihtiyaçlarını gidermek için değil, aynı zamanda haz almak amacıyla da ürünler satın almaktadır. Bu tez çalışmasında, sosyal medya araçlarından instagram kullanan bireylerin sahip olduğu hedonik alışveriş motivasyonları ve teknoloji kabul modeli bileşenlerinin, çevrimiçi satın alma niyetine etkisi incelenmiştir. Çalışma sonuçlarında; hedonik alışveriş motivasyonlarına ait alt boyutların ve teknoloji kabul modeli bileşenlerinin, bireylerin çevrimiçi satın alma niyeti üzerinde etkileri olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increasing use of social media among individuals, its effect on consumer behavior is becoming more evident. The speed and very low cost of the interactions in social media are a situation that attracts the attention of companies. In addition to individual usage, the use of social media by companies for commercial purposes has made social media platforms a big market, and it has increased the importance of the social media on the examination of both commercial and individual behaviors. Thanks to social media that has become a new market, each individual collect information from the Internet, increases their experiences with others by producing a content, and interact with them in an interactive way. And yet, companies should not only meet consumers' wishes and needs, but they also be involved in consumer-wise activities. Because individuals buy products not only to meet their needs, but also to get pleasure. In this dissertation, the effects of hedonic shopping motivations and technology admission model components on the intention of online purchase of individuals using Instagram, a social media tool, are examined. In the study results, it has been revealed that sub-dimensions of hedonic shopping motivations and components of technology acceptance model have impacts on individuals' intention to buy online.