Piyano eğitiminin ilk beş yılı için; seçilmiş repertuvar ve metotlar ışığında uygulanabilecek pedagojik yöntemler
For the fırst fıve years of pıano traınıng; pedagogıcal methods applıed ın the lıght of selected repertoıre and methods
  1. Tez No: 549355
  2. Yazar: FURKAN ÖZYAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. BAHAR YÜCELEN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, piyano eğitiminin ilk beş yılı için, seçilmiş repertuvar ve metotlar ışığında uygulanabilecek pedagojik yöntemlerin değerlendirilmesidir. Müzik öğretiminde, araç olarak kullanılmaya en uygun ve yararlı alet piyanodur. Piyano eğitiminde amaç; öğrencinin müzikal gelişimini sağlamaktır. Piyano tekniği, bedensel ve zihinsel verilerin değiş tokuşu ile oluşur. Çalışma sırasındaki sayısız tekrarlar, çalınan eseri kalıplaştırır ve otomatik bir hale getirir. Böylece düşünce, duygu ve uygulayış artık bir bütündür. Uygulanan metot, öğrencinin tüm piyano edebiyatını çalabilmesine yaramalıdır. Piyano eğitimi, çağdaş genel öğretim ilkelerine paralellik taşımalıdır. Bunun yanı sıra, geliştirilen en son metotlara göre hazırlanmış olmalıdır. Bu tezin oluşturulmasında; piyano öğretmenlerinden ve çeşitli piyano repertuvarı kaynaklarından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the pedagogical methods that can be applied in the light of selected repertoire and methods for the first five years of piano education. In music teaching, the most suitable and useful instrument for use as a tool is piano. The aim of piano education; to improve the musical development of the student. The piano technique consists of the exchange of physical and mental data. Numerous repetitions during the practice, molds and automates the work performed. Thus thought, emotion and practice are now a whole. The applied method should allow the student to play all the piano literature. Piano education should be in parallel with modern general teaching principles. Besides, it should be prepared according to the latest developed methods. In creating this thesis; piano teachers and various sources of piano repertoire were used.