Piyano Öğrenmeye Yönelik Üstbilişsel Farkındalık Ölçeğinin geliştirilmesi
Development of Metacognitive Awareness Scale for Piano Learning
  1. Tez No: 687779
  2. Yazar: DİREN ASKERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT YOKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada üniversite düzeyinde mesleki müzik eğitimi kapsamında piyano eğitimi alan öğrencilerin piyano öğrenmeye yönelik üstbilişsel farkındalıklarını ölçmede kullanılabilecek“Piyano Öğrenmeye Yönelik Üstbilişsel Farkındalık Ölçeği”'nin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın uygulama grubunu, eğitim fakülteleri güzel sanatlar eğitimi bölümleri müzik eğitimi anabilim dallarında, 2019-2020 öğretim yılı bahar yarıyılında öğrenim görmekte olan 3 ve 4. sınıf öğrencileri (n=277) oluşturmaktadır. Uygulama yapılan üniversiteler her bölgeden en az bir üniversite olacak şekilde random olarak belirlenmiştir. Araştırma kapsamında geliştirilen“Piyano Öğrenmeye Yönelik Üstbilişsel Farkındalık Ölçeği”Likert tipi bir ölçektir. Ölçek geliştirme aşamasında ilk olarak ilgili alanyazın taranmış ve ardından madde havuzu oluşturulmuştur. Oluşturulan madde havuzunun uzman görüşlerine sunulması ve alınan görüşler doğrultusunda oluşturulan ölçeğin 52 maddelik halinin ön uygulaması Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalında öğrenim gören ve piyano eğitimi alan 3. ve 4. sınıf öğrencileri (n=30) ile gerçekleştirilmiştir. Ön uygulama sonucunda ölçeğin dil açısından anlaşılır olduğu, ölçekte yer alan maddelerin anlama ve cevap vermede oluşabilecek herhangi bir zorluğu olmadığı, süre açısından ise yaklaşık 10 dakika sürdüğü belirlenmiştir. Bunun sonucunda, aday maddelerde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Ölçek bu doğrultuda 6 boyut ve toplam 30 sorudan oluşturulmuştur. vi Araştırmada geliştirilen ölçeğin uygulama grubu, eğitim fakültesi güzel sanatlar eğitimi müzik eğitimi anabilim dallarında 2019-2020 eğitim-öğretim yılı bahar yarıyılında 3 ve 4. sınıfta öğrenim gören ve piyano eğitimi alan öğrencilerden oluşmaktadır. Uygulama yapılan üniversiteler, Türkiye'nin her coğrafi bölgesinden en az bir üniversite olacak şekilde random olarak belirlenmiştir. Ölçek, Türkiye'deki 11 üniversiteden araştırmaya gönüllü olarak katılan 305 öğrenciye uygulanmıştır. Ancak, ölçeği yanıtlayan 305 öğrenciden 17 öğrencinin ölçekte yer alan bazı sorulara yanıt vermediği ya da ölçekte yer alan sorulara tutarsız yanıt verdiği için araştırma verilerine dâhil edilmemiştir. Bu doğrultuda, müfredat kapsamında piyano eğitimi alan öğrencilerden (n=288) elde edilen veriler araştırma verisi olarak kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen verilerin Açımlayıcı Faktör analizine uygunluğunu belirlemek için Kaiser-Meyer-Olkin ve Barlett's test analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to develop the“Metacognitive Awareness Scale for Learning Piano”that can be used to measure the metacognitive awareness level of students who study piano as a vocational music education at university level. The subject group of the research consists of 3rd and 4th grade students (n=277) studying in the departments of music education, a part of fine arts education departments, in the faculties of education in the spring semester of the 2019-2020 academic year. The universities that the application was carried out at were randomly determined to be at least one university from each region. The“Metacognitive Awareness Scale for Learning Piano”is a scale developed within the research is a Likert type scale. During the scale development phase, the relevant literature was first reviewed and then an item pool was created. The created item pool was first presented to experts and the implementation of the pre-application of the 52- item version of the scale created based on their opinions was carried out with the 3rd and 4th graders studying piano at the Department of Music Education of Fine Arts Education Deparment in the Faculty of Education of Muğla Sıtkı Koçman University (n=30). As a result of the pre-application, it was determined that the scale was understandable in terms of language, the items in the scale did not cause any difficulties in understanding and responding, and it took approximately 10 minutes to apply. As a viii result, no changes were made at the possible items. In this context, the scale is made of 6 dimensions and 30 questions in total. The subject group of the scale developed in the study consists of 3rd and 4th grade students studying piano at the department of music education in the fine arts education department of faculty of education during the spring semester of the 2019-2020 academic year. The universities that the application was carried out at were randomly determined to be at least one university from each region. The scale was conducted to 305 students who voluntarily participated in the research from 11 universities in Turkey. However, 17 students out of 305 participated were not included in the research data because they did not answer some questions in the scale or gave inconsistent answers to the questions of the scale. In this direction, the data obtained from the students (n=288) who study piano within the scope of the curriculum were used as research data. In order to determine the compatibleness of the data with the Explanatory Factor analysis, Kaiser-Meyer-Olkin and Bartlett's test analyzes were conducted.