İslam Hukukunda evlilikte kefâet konusunda ileri sürülen görüşler ve bunların eleştirel değerlendirilmesi
The submitted views about equality (Kefaet) in marriage in Islamic Law (Fiqh) and critical evaluation of these views
  1. Tez No: 549363
  2. Yazar: MEHMET GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÇEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
İslam aile hukukunda kefâet (denklik) evlenecek olan eşler arasında belli hususlarda denkliğin bulunmasını, daha çok da evlenecek eşlerden erkeğin kadına denkliğini ifade eden bir terimdir. Evlilikte denkliğin şart olup olmadığı islam hukukçuları arasında tartışılmıştır. Evlenmede denkliği şart koşan hukukçular denkliğe konu vasıflar ve muhtevası üzerinde farklı görüşler ortaya koymakla beraber din/dindarlık konusunda ittifak etmişlerdir. Kefâet islam hukukçuların çoğunluğunca kabul edilen ve kadının haklarını koruma amacıyla oluşturulan bir unsur olarak değerlendirilmektedir. Bu bağlamda denklik olmadığında kadına veya velilerine nikahı feshetme hakkının da verilmiş olduğu görülmektedir. Kefâet sağlam ve uzun ömürlü evliliği temin, aile kurumunu korumak, eşler arsında ahenk huzurun temini ve daha mes'ud olabilmeleri içindir.
Özet (Çeviri)
In Islamic Law of family, equality (Kefaet) is a term which explains the existence of the equality in certain matters between spouses who get married and more it explains the equality of a man to a woman. It has been debated, amongst islamic lawyers, whether the equality between spouses must be or not. The lawyers who stipulate the equality in marriage have submitted different views about content and characteristics of equality, however, they have agreed on religion/piety. Equality (Kefaet) is an element which is accepted by most of Islamic lawyers and is evaluated as formed to defend the rights of woman. In this context, when there is no equality, it is seen that the right for the termination of marriage is given to the woman or her parent. Equality (Kefaet) is to provide long-lasting and steady marriage, to protect the family, for harmony between spouses, to assure peace and to make the spouses happier.