Farklı yapıdaki cam iyonomer esaslı restoratif materyallerin polimerizasyonu esnasında süt dişi pulpa odasında oluşan sıcaklık değişikliklerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the temperature changes in primary teeth pulp chamber during the polymerization of different glass ionomer based restorative materials
  1. Tez No: 549364
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÇUKURCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİFE KAPTAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, farklı yapıdaki cam iyonomer esaslı dört farklı restoratif materyalin (Dyract XP, Photac Fil Quick Aplicap, GC Fuji II LC ve GCP Glass Fill) polimerizasyonu esnasında pulpal mikrosirkülasyon taklit edilerek, farklı dentin kalınlıklarında süt dişi pulpa odasında meydana gelen sıcaklık değişikliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda kullanılan 80 adet çürüksüz süt molar dişine, paralelometre cihazı yardımı ile 3x3 mm genişliğinde ve 2 mm derinliğinde sınıf I kaviteler açıldı. Örnekler kavite tabanı ve pulpa odası tavanı arasında kalan dentin kalınlığı 1 mm ve 2 mm olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her bir restoratif materyal, 1 mm ve 2 mm dentin kalınlığında 10'ar örnek olacak şekilde üretici firma talimatları doğrultusunda kavitelere yerleştirildi ve ışık cihazlarıyla (Valo LED, GCP Carbo-LED) polimerizasyonları gerçekleştirildi. Materyallerin polimerizasyonu esnasında pulpa odasında ortaya çıkan sıcaklık artışları, pulpal mikrosirkülasyonu taklit eden düzenekler kullanılarak, J tip termokupl ile ölçülerek kaydedildi. Verilerin istatistiksel olarak değerlendirilmesinde Varyans analizi ve Tukey testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the temperature changes in primary teeth pulp chamber with different dentin thicknesses during the polymerization of four glass ionomer based restorative materials (Dyract XP, Photac Fil Quick Aplicap, GC Fuji II LC and GCP Glass Fill). Eighty extracted, caries‑free, primary molars were prepared as occlusal cavities with a surface area of 3x3 mm and a depth of 2 mm by parallelometer device. The samples were divided into two groups as the thickness of the remaining dentin between the pulp chamber and the cavity floor were 1 mm and 2 mm. Each restorative material was placed in the cavities in accordance with the manufacturer's instructions, with 10 samples in each 1 mm and 2 mm dentin thicknesses, and polymerizations were performed with light devices (Valo LED, GCP Carbo-LED). During the polymerization of the materials, temperature increases in the pulp chamber were recorded by a J type thermocouple while using a pulpal microcirculation setup. Variance analysis and Tukey test were used for statistical evaluation of the data.