Farklı çürük uzaklaştırma yöntemlerinin kalan dentin dokusunun yüzey sertliği, mineral densitesi ve rezin bağlanma dayanımı üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effect of different caries removal methods on the surface hardness, mineral density and bond strength with composite resin
- Tez No: 549385
- Danışmanlar: DOÇ. NURCAN ÖZAKAR İLDAY
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Farklı Çürük Uzaklaştırma Yöntemlerinin Kalan Dentin Dokusunun Yüzey Sertliği, Mineral Densitesi ve Rezin Bağlanma Dayanımı Üzerine Etkilerinin İncelenmesi Amaç: Bu çalışmanın amacı; beş farklı çürük uzaklaştırma yönteminin etkinliğinin, mikrosertlik ve bağlanma dayanımı üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesidir. Materyal ve metot: Çalışmamızda mikrosertlik testi, mikrotensil bağlanma dayanım testi (n=10) ve SEM-EDS analizi için (n=2); 72 insan molar dişi kullanıldı. Çalışmaya dahil edilen dişlerdeki çürük lezyonları geleneksel yöntemler (çelik rond, seramik rond, polimer rond frez), kemomekanik yöntem (BRIX-3000) ve floresans destekli çürük uzaklaştırma yöntemi (Siroinspect) kullanılarak uzaklaştırıldı. Çürük uzaklaştırılan örnekler kavitenin orta noktasından bukko-lingual doğrultuda ikiye ayrılarak mikrosertlik testine, mikrotensil bağlanma dayanım testine ve SEM-EDS analizine tabi tutuldu. İstatistiksel analizler SPSS 20.0 Software (SPSS Inc, Chiago, IL, ABD) programı yardımıyla one-way ANOVA and Duncan post-hoc testleri kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Effect of Different Caries Removal Methods on the Surface Hardness, Mineral Density and Bond Strength With Composite Resin Aim: The aim of this study is to evaluate the effects of five different caries removal methods on caries removal effectiveness according to microhardness and bond strength values. Material and method: In our study, for microhardness test, microtensile bond strength test (n = 10) and SEM-EDS analysis (n = 2); a total of 72 human molar teeth were used. Caries lesions were removed with conventional (steel bur, seramic bur, polymer bur) methods, chemomechanical method (BRIX-3000) and fluorescence-aided caries excavation method (Siroinspect). Then teeth were sectioned longitudinally through the cavity centre. And teeth were subjected to the microhardness test, microtensile test and SEM-EDX atomic analysis. Statistical analyses were performed using one-way ANOVA and Duncan post-hoc tests using SPSS 20.0 Software Program (SPSS Inc, Chiago, IL, USA).