Dinamik/termokimyasal yöntemle TiB2, B4C ve BN seramik tozlarının üretimi
Synthesizing TiB2, B4C and BN ceramic powders using dynamic/thermochemical method
  1. Tez No: 549401
  2. Yazar: ZEYNEP YILDIZLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Dinamik / karbotermal indirgeme – (nitrürleme) (DKTİ-(N)) yöntemi ileri teknoloji seramik tozlarının üretilmesinde kullanılan yenilikçi bir toz üretim yöntemidir. Bu tez de söz konusu tekniğin titanyum diborür (TiB2), bor karbür (B4C) ve bor nitrür (BN) tozu elde edilmesindeki etkinliği araştırılmıştır.Sonuç olarak bu çalışma ile kolay bulunabilir ve ekonomik başlangıç hammaddeleri kullanılarak katma değeri yüksek borür, karbür ve nitrür esaslı teknik seramik tozlarının DKTİ veya DKTİN tekniği ile üretilebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dynamic / carbothermal reduction-(nitriding) (DCR-(N)) is an innovative powder production method used in the production of advanced – hightech ceramic raw materials (technical ceramic powders). Here, the effectiveness of using such technique in synthesising titanium diboride (TiB2), boron carbide (B4C) and boron nitride (BN) powders was investigated. As a result, it has been shown in this theses that high quality technical ceramic powders of boride, carbide and nitride types can be produced easily starting from cheap starting raw materials with DCR or DCRN technique.