Evli ve bekar bireylerin yaşamın anlamı ve maneviyat düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between the meaning of life and the levels of spirituality of married and unmarried individuals
- Tez No: 549402
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURGAY ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı evli ve bekâr bireylerin maneviyat ile yaşamın anlamı düzeyleri arasında bir ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da bulunan evli ve bekâr bireylerden oluşan 411 kişi oluşturmaktadır. Bu araştırma, nicel araştırma desenlerinden genel tarama modelinin alt türü olan ilişkisel tarama modeli ile yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak; Şirin (2018) tarafından geliştirilen,“Maneviyat Ölçeği”; Steger, Frazier, Oishi ve Kaler (2006) tarafından geliştirilen; Demirdağ ve Kalafat (2015) tarafından çevrilip güvenirlik geçerlilik çalışması yapılan“Yaşamın Anlamı Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Toplanan tüm nicel veriler SPSS 22 Paket Programı kullanılarak analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda yaşamın anlamının maneviyatı % 17 oranında yordadığı görülmüştür. Demografik değişkenlere göre de maneviyat ve yaşamın anlamı düzeylerinde farklılaşmalar ve anlamlı ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine a relationship between the levels of spirituality and the meaning of life of married and unmarried individuals. The sample of the study consisted of 411 people who are married and single individuals in Istanbul. This research was carried out with the relational screening model which is the sub-type of the general screening model from the quantitative research designs. As a data collection tool; The Most Spirituality Scale developed by Şirin (2018); Developed by Steger, Frazier, Oishi and Kaler (2006);“The Meaning of Life Scale yapılan which was translated by Demirdağ and Kalafat (2015). and ”Personal Information Form" was used. All quantitative data were analyzed by using SPSS 22 Package Program. At the end of the study, it was observed that life meaning predicted spirituality by 17%. According to the demographic variables, differentiation and meaningful relationships were found in the levels of spirituality and meaning of life.