Kamu kurumlarında performans esaslı bütçeleme; Gümüşhane Üniversitesi örneği
Performance based budgeting in public organizations: Gümüşhane University
  1. Tez No: 549410
  2. Yazar: GÜRSEL KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMET GÜLÇİN BEKEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ EGEMEN İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çalışmanın konusu, kamu kuruluşlarında performans esaslı bütçelemenin uygulanabilirliğini esas almaktadır. Bu bakımdan kamu yönetiminde özellikle 1980'li yıllardan sonra etkili olmaya başlayan yeni kamu yönetiminin bir yansıması olan performans esaslı bütçeleme sistemi önem kazanmıştır. Türkiye'de 2000'li yıllardan sonra daha fazla önem kazanan bu anlayış, kamu yönetimi reform dalgasının önemli bir ayağını oluşturmuştur. Bu tez çalışmasında da Türkiye'de performans esaslı bütçeleme sisteminin uygulanabilirliği ve elde edilen sonuçlar, bir kamu kuruluşu olan Gümüşhane Üniversitesi örneğiyle analiz edilmiştir. Bu bağlamda çalışmada öncelikle performans esaslı bütçelemeye ilişkin genel düzeyde kavramsal bilgiler verilmiş, daha sonrasında performans esaslı bütçeleme ile ilgili olduğu savunulan kamu yönetimi reformları Türkiye özelinde ele alınmıştır. Çalışmada Türk kamu yönetiminin örneklemesi amacıyla Gümüşhane Üniversitesinde görüşmeye dayalı bir alan araştırması yapılmıştır. Bu alan araştırmasından elde edilen veriler analiz edilerek, performans esaslı bütçeleme sisteminin, Türk kamu yönetimindeki uygulanabilirliği, faydalı ve aksayan yönleri ve sistemin geleceğine ilişkin öneriler yapılmıştır. Ayrıca çalışma, Türkiye'de performans esaslı bütçeleme sistemi ve kamu yönetim reformları arasında bir ilişki kurması dolayısıyla da önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
daha sonraThe subject of this thesis is to evaluate the feasibility of performance based budgeting system on public enterprises. In this regard, the performance budgeting system as a reflection of new public management after 1980s has been gaining importance. This approach which gets importance after 2000's in Turkey constitutes a substantial pillar of reform trends in the field of public management. In this thesis, the applicability of the performance budgeting system and its results are analyed by the example of Gumushane University as a public entity. In this regard, the conceptual analysis of performance based budgeting system is firstly given and then the public management reforms which are related with the performance based budgeting system are evaluated throughout Turkey. In order to illustrate Turkish public management system a field study by interview is done in Gumushane University. The results of this field study are analyzed and then the applicability, the advantages and the negative sides of the system are evaluated with the future recommendations. This thesis is also tried to interrelate the dynamics of performance based budgeting system and public management reforms.