Bitki sıklığının silajlık mısır (Zea mays L.) çeşitlerinde verim ve kalite özelliklerine etkisi
Effects of plant density on silage yield and quality parameters of maize (Zea mays L.) varieties
- Tez No: 549413
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAMER KUŞAKSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, Manisa ili Köprübaşı ilçesi ekolojik koşullarında, 2014 yılında, 5 farklı bitki sıklığının 10 cm (15384 bitki/da ), 15 cm (10256 bitki/da), 20 cm (7692 bitki/da), 25 cm (6153 bitki/da), 30 cm (5128 bitki/da) silajlık mısır çeşitlerinde (C-955, Truva ve İndaco) verim ve verimle ilgili bazı tarımsal özellikler üzerine etkisini belirlemek amacıyla şahsa ait arazide yürütülmüştür. Üç tekerrürlü“Tesadüf Blokları Deneme Desenine”göre kurulan denemede; bölgemizde yaygın olarak yetiştirilmekte olan mısır çeşitleri kullanılmıştır. Silaj amacıyla yetiştirilen mısırın verim ve kalitesi, çeşit ve bitki sıklığına göre önemli derecede değişmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, bitki sıklığının yeşil ot verimi, sap oranı, kuru madde verimi, protein oranı (%) ve ham protein verimi üzerine etkileri önemli bulunmuşken; bitki boyu, koçan sayısı, koçan boyu, koçan çapı üzerine etkileri önemsiz bulunmuştur. Çeşitler arasında yaprak sayısı, yaprak oranı, koçan oranı ve kuru madde oranı özellikleri istatistiki anlamda önemli bulunmuştur. Bitki sıklıklarının silaj verimi için önemli etki ettiği özelliklere ait değerler; yeşil ot verimi 3775,4-6900,0 kg/da, sap oranı % 28,0- 32,2, kuru madde verimi 1267,8-2301,2 kg/da, protein oranı %10,3-15,1, ve ham protein verimi 145,0-300,5 kg/da arasında bulunmuştur. Sonuç olarak 15 cm sıra üzeri mesafesi ve C-955 mısır çeşidinden en iyi değerler alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the experimental field of at Köprübaşı district of Manisa province in 2014, aiming to determine the effects of 5 different plant densities 10 cm (15384 plants/da ) 15 cm ( 10256 plants / da ) 20 cm (7692 plants / da ) 25 cm ( 6153 plants / da ) 30 cm ( 5128 plants / da ) in variety of silage Maize ( C-955, Truva and Indaco ), yield and yield related some agricultural characteristics. In experiment designed by“Randomized Complete Block Design”(RCBD ) with three replications, maize varieties were used which are commonly cultivated in our region. For the purpose of silage grown yield and quality of maize cultivars were significantly changed according to plant density and variety. According to the results of study, the effects of plant density on herbage yield, stem ratio, dry matter yield, crude protein content ( % ) and crude protein yield were significant, however, the effects of plant density on plant height, number of ear, ear length and ear diameter were not significant. Among the maize varieties of number of leaves, leaves content %, ear ratio and dry matter content ( % ) were statistically significant. Significant effects of plant densities on silage yield; herbage yield varied between 3775,4-6900,0 kg/da; stem ratio between 28,0- 32,2 %, dry matter yield between 1267,8-2301,2 kg/da; crude protein ratio between 10,3-15,1 % and crude protein yield between 145,0-300,5 kg/da. As a result, from 15 cm intrarow spacing and C-955 maize variety were taken best values.