Laboratuar hasta verileri kullanılarak bazı hemogram değerlerinde yaş grupları arasında farklılıkların araştırılması
Analyzing the difference of hemogram values between the age groups by using the laboratory patien data
  1. Tez No: 549419
  2. Yazar: ÜMİT GÖRDÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Tam kan analizi (hemogram), kan hücrelerinin sayı, şekil ve yapısal özellikleri hakkında bilgiler veren, bir çok hastalığın tanı, takip ve taramasında yaygın olarak kullanılan çok önemli bir testtir. Bu çalışmanın amacı; hastane bilgi otomasyon sistemine kayıtlı hasta sonuçlarını kullanarak non-parametrik yöntemlerle tam kan analizlerinde ölçülen parametrelerden; Lökosit (WBC), Lenfosit (LYM), Monosit (MONO), Eozinofil (EOS), Nötrofil (NEU) ve Bazofil (BASO) değerlerinin değişik yaş grupları arasında farklılıkların varlığı ve referans aralığına uygunluğunu araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerinde 1 Ocak-31 Mart 2016 tarihleri arasında Biyokimya laboratuvarında CELL-DYN Ruby 48-3853/R1(Abbott-USA) otoanalizoründe, çalışılan 24178 hastanın hemogram test sonuçları, çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya kattığımız hastaların yaş gruplandırması; 0-1yaş (1. grup), 2-9 yaş (2. grup), 10-17yaş (3. grup), 18-60 yaş (4. grup) ve 61 ve üstü yaş (5.grup) şeklinde düzenlenmiştir. Gruplar birbiri ile karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada tanımlayıcı istatistik olarak ortalama ve standart sapma değerleri verilmiş olup, sürekli değişkenlerin normallik dağılım varsayımına uygunluğu Kolmogorov-Simirnow testi, homojenliği ise Levene testi ile değerlendirilmiştir. Bağımsız gruplara ait ortalamalar arası farkların karşılaştırılmasında parametrik analiz testlerinden tek yönlü ANOVA, çoklu karşılaştırmalarda, Tukey HSD testi kullanılmıştır. İstatistik analiz testlerinde %95'lik güven aralığı uygulanmış olup tanımlayıcı istatistikler ve analizler R version 3.2.3 (2015-12-10). Copyriht (C) 2015 The R Foundation for Statistical Computing free software bilgisayar paket programı kullanılarak yapılmıştır. p< 0,05 için sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: A complete blood count is a very valuable, important test that shows critical information about blood cells whose use are common when diagnosing or screening a patient. The aim of this study is to look up if there is a difference among the complete blood count elements; Leucocytes (WBC), lymphocytes (LYM), monocytes (MONO), eosinophiles (EOS), neutrophils (NEU), basophils (BASO), gathered from hospital information management and automation (HBYOS) in Dicle University across a variety of ages and if so to investigate the suitability of referance intervals used by common & well known laboratories. Materials and Method: The study includes 24718 patient's complete blood count gathered between January the first-31st of March 2016 from Dicle University Faculty of Medicine's biochemistry laboratory by using CELL-DYN Ruby 48-3853/R1(Abbott-USA) autoanalyzer. The patient demographics included in the study concerning the age intervals are as follows; ages 0-1 (Group 1), ages 2-9 (Group 2), ages 10-17 (group 3), ages 18-60 (Group 4) and above age 61 (group 5). After comparing the 6 subgrub of blood cells a statistical analysis has been applied . The statistical mean and standart deviation have been given and the conveniance of normality distribution has been tested by Kolmogorov-Simirnow test where homogenity is tested by Levene test. The one-way analysis of variance (ANOVA) is used to determine the statistically significant difference among independant groups and Tukey's Honest Significant Difference ( HSD) test was used for multiple comparisons. The confidence of interval was 95% and definitive statistics and analysis were performed by using R version 3.2.3 (2015-12-10) & Copyright (C) 2015 The R Foundation for Statistical Computing free software and p value is accepted statistically significant as < 0,05.