Zü'l-Yedeyn hadisi: Tahric ve tahlil
Hadith of Zu al-Yedayn: Takhrij and evaluation
- Tez No: 549444
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Aralarında teâruz bulunduğu tespit edilen rivâyetler âlimler arasında ihtilâfa, insanlar arasında şüphe ve inkâra sebep olmaktadır. Zikredilen durum hadis ilmi bünyesindeki problemlerin en önemlilerinden biri olarak dikkat çekmektedir. Bu çalışmada, hakkında birçok ihtilâfın yer aldığı Zü'l-yedeyn hadisinin sened, bilhassa metin açısından tenkit edilen yönlerine dair tespit ve değerlendirmeler bulunmaktadır. Hadisin Zührî tarikiyle nakledilen rivâyeti tartışmaların temelini oluşturmuştur. Metnindeki ifade farklılıkları âlimler arasında görüş ayrılığına neden olmuştur. Bunlar arasında ilgili hâdiseyi Hz. Peygamber'e bildiren sahâbînin kimliği, sehiv hâdisenin meydana geldiği namaz vakti, Zü'l-yedeyn hadisinin neshedildiği iddiaları, Hz. Peygamber'in yanılma sonrasında secde edip etmediği ve namazı tamamlamadan konuşmasının mâhiyeti gibi konular yer almaktadır. Böylece âlimler arasında ihtilâf çıkmasına sebep olan konular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The narratives that seem contradictory to each other cause disputes among the scholars, lead people to having doubts about their faith, and it even gives a way to apostasy. This situation attracts attention as it is one of the most important problems within the body of the science of hadith. In this work, there are evaluations and assessments regarding the hadith known as Zhu'l-yadayn, about which there have been lots of disagreements in terms of its chain of narrators and its text that has been open to criticisms from some aspects. The basis of discussion roots in the narration which had been transmitted by Zukhri. The dissimilarities in the expressions of the hadith's text have caused disagreements among the scholars. Among them, there are the matters of the identity of the companion of the Prophet who conveyed the incident to him, the time of the prayer when the incident of sahiw took place, the claims about that the hadith of Zhu'l-yadayn has been abrogated, the case whether the Prophet prostrated after he made a mistake during prayer, the presence of his speaking before completing his prayer etc. Therefore, subjects that give a way to the emergence of disagreements among the scholars were evaluated.